Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Kłys 29.04.2021

Mateusz Piotrowski: orędzie Joe Bidena skupiało się na sprawach wewnętrznych

Prezydent Joe Biden wygłosił dziś pierwsze orędzie przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wystąpienie było podsumowaniem pierwszych stu dni jego urzędowania, które niewątpliwie zdominowała walka z pandemią COVID-19, w tym głównie program szczepień. 

prezydentura Bidena 1200.png
100 dni prezydenta Joe Bidena. Dotrzymane obietnice i problemy nowego prezydenta

"Ameryka rusza naprzód"

W swym pierwszym prezydenckim wystąpieniu w Kongresie przywódca USA Joe Biden ocenił, wskazując m.in. na postęp w walce z koronawirusem, że "Ameryka rusza naprzód". Demokrata przemawiał w przededniu setnej doby swej prezydentury.

Amerykański prezydent poruszył wiele tematów, wskazując m.in. na postęp w walce z koronawirusem i działania rządu na polu gospodarki. Podkreślił, że w USA podano ponad 200 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19, do czego zobowiązał się w marcu.
Jednocześnie gospodarz Białego Domu wezwał Kongres do współpracy przy realizowaniu jego dalszej agendy. Zachęcał do przyjęcia proponowanych przez niego pakietów. Jeden z nich dotyczy wsparcia dla amerykańskich rodzin i rynku pracy, a drugi - rozbudowy infrastruktury. 

Posłuchaj
20:21 Jedynka/Więcej świata - 29.04.2021 r.mp3 100 dni prezydentury Joe Bidena (Więcej świata/Jedynka)

- Zazwyczaj te pierwsze orędzia prezydentów, rozpoczynające kadencję, są ukierunkowane ku polityce wewnętrznej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Rzadko kiedy takie przemówienia skupiają się na polityce zagranicznej. Według obserwatorów również orędzie Joe Bidena skupiło się na sprawach wewnętrznych - dodaje. 

joe biden 1200 pap.jpg
Joe Biden w Kongresie: działania Rosji będą miały konsekwencje

Stosunki chińsko-amerykańskie 

We fragmencie poświęconym polityce zagranicznej przywódca USA relacjonował, że w rozmowie telefonicznej z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem oświadczył, iż Waszyngton jest gotowy "na rywalizację", ale "nie chce konfliktu". Jednocześnie zamierza bronić amerykańskich interesów. - Joe Biden postawił sprawę jasno: obszary współpracy obu państw będą bardzo ograniczone, a polityka amerykańska wobec Chin będzie się skupiać na kontroli - stwierdza ekspert. - Wieloobszarowość jest kluczowa, bo chodzi nie tylko o ograniczanie wojskowe, ale i o konkurowanie - dodaje. 

Przyszłość relacji z Rosją

Przywódca USA powiedział, że przekazał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że Stany Zjednoczone nie będą dążyły do eskalacji, ale działania Kremla będą miały konsekwencje. Oświadczył zarazem, że jest gotowy na współpracę z Rosją tam, gdzie "wspólny interes" istnieje. - Rosjanie zawsze się dopasowują do sytuacji. Lata polityki Putina pokazują, że muszą się adaptować niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdują - ocenia Mateusz Piotrowski. - To zależy od tego, jakie administracja Bidena postawi sobie cele - dopowiada. 

Czytaj także: 

Ponadto w audycji:

- Parlament Europejski: debata i głosowanie w sprawie Europejskiego Funduszu Obronnego. Gościem audycji był Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute; 

- rozprawa apelacyjna ws. Aleksieja Nawalnego. Więcej w relacji reporterskiej Macieja Jastrzębskiego; 

- platforma społecznościowa TikTok ogłosiła plan uruchomienia Europejskiego Ośrodka Otwartości i Odpowiedzialności. TikTok należący do chińskiego start-upu zobowiązał się do tworzenia takich ośrodków mających zapewnić przejrzystość operacji finansowych firmy po oskarżeniach kierowanych m.in. przez Stany Zjednoczone i Australię. Według tych krajów dane zbierane przez aplikację mogą być wykorzystywane przez chińskie służby wywiadowcze. Felieton Michała Strzałkowskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

    ***

    Tytuł audycjiWięcej świata 

    Prowadził: Paweł Lekki

    Goście: Mateusz Piotrowski (PISM), Andrzej Talaga (WEI)

    Data emisji: 29.04.2021

    Godzina emisji: 17.32

    IAR/ans