Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 06.07.2021

Kinga Dudzińska z PISM: stanowisko Litwy wobec białoruskiego reżimu jest nieugięte

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział pomoc w rozmowach z krajami pochodzenia nielegalnych migrantów, którzy przedostają się na Litwę z Białorusi. Wilno oskarża Mińsk o to, że zezwalając imigrantom na przekraczanie granicy mści się za wspieranie białoruskiej opozycji, ale władze Litwy nie wycofują się z pomocy przeciwnikom reżimu Łukaszenki. - Wilno od dawna jest miejscem, w którym bardzo prężnie i licznie działała białoruska opozycja - mówi Kinga Dudzińska z PISM
Posłuchaj
  • Unia Europejska obiecuje Litwie pomoc w kwestii nielegalnych imigrantów, przybywającymi z Białorusi (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

1200, Charles Michel i Swiatłana Cichanouska, Twitter.jpg
"UE jest gotowa udzielić pomocy demokratycznej Białorusi". Spotkanie Charlesa Michela ze Swiatłaną Cichanouską

Minionej doby litewscy pogranicznicy zatrzymali kolejnych 131 uchodźców. Ogółem w tym roku na Litwę z Białorusi próbowały nielegalnie przedostać się 1 363 osoby. Liczba ta jest 17-krotnie wyższa niż w całym 2020 roku. W ubiegłym roku zatrzymano 81 nielegalnych migrantów. Większość migrantów pochodzi z Iraku. Wśród zatrzymanych są też obywatele Iranu, Syrii, Białorusi, Rosji, Gwinei, Turcji, Si Lanki oraz krajów Afryki.


Posłuchaj
21:02 jedynka-6-07-2021-wiecej świata.mp3 Unia Europejska obiecuje Litwie pomoc w kwestii nielegalnych imigrantów, przybywającymi z Białorusi (Więcej świata/Jedynka)

 

Litwa straż graniczna Forum-1200.jpg
Imigranci z Białorusi szturmują granice Litwy. "To element wojny hybrydowej"

Przewodniczący Rady Europejskiej poinformował, że będzie się kontaktował też z krajami, z których przybywają migranci, w celu wysłania wyraźnego sygnału, iż "przy pomocy nielegalnych instrumentów przedostanie się tu nie jest możliwe". Według Michela, współpraca z krajami pochodzenia przyśpieszy też "identyfikację nielegalnych migrantów, a tym samym decyzje azylowe".

Kinga Dudzińska z PISM zwraca uwagę, że Litwa nazywa takie postępowanie Białorusi wojną hybrydową. Podkreśla, że władze w Wilnie zgadzając się na unijne sankcje wobec Białorusi narażają się na straty gospodarcze, bo np. ustał eksport na Białoruś, ale również opłaty z tranzytu przez Litwę. - Litwini nie odpuszczają i stanowisko wobec reżimu jest nieugięte - mówi

Czytaj także :

Szef Rady Europejskiej odwiedził przejścia graniczne na Litwie. Zapowiedział pomoc

Słuchaj całej audycji, w której również:

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon zarządził mobilizację 20 tysięcy rezerwistów w celu wzmocnienia granicy z Afganistanem po tym, jak ponad 1000 afgańskich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa uciekło przez granicę przed ofensywą talibskich bojowników. Rahmon zapowiedział, że chciałby omówić sytuację z władzami innych krajów w regionie, w tym z Rosją, która wojskowo jest silnie obecna w Tadżykistanie. Według komunikatu Kremla, prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił, że poprze w razie potrzeby byłą republikę sowiecką w ustabilizowaniu jej granicy z Afganistanem. Tymczasem amerykański Departament Obrony poinformował, że w obliczu nasilającej się ofensywy talibów opóźni wycofanie się wszystkich sił amerykańskich z Afganistanu. Ich wyjście było warunkiem rozpoczęcia negocjacji talibów z rządem w Kabulu, ale wobec działań zbrojnych talibów Amerykanie mogą się zdecydować jeszcze na nich uderzyć. Dowódca sił USA w Afganistanie gen. Scott Miller nie wykluczył ataków lotniczych na talibów. Felieton  Katarzyny Semaan.

Wideoszczyt przywódcy ChRL Xi Jinpinga z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wirtualne spotkanie Xi z Merkel i Macronem nastąpiło kilka dni po hucznych obchodach 100-lecia Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Pekinie oraz w okresie nasilonych napięć pomiędzy ChRL a państwami Zachodu, szczególnie z USA, które starają się budować międzynarodowy front sprzeciwu wobec działań Pekinu. Rozmowa z prof. Krzysztofem Wieleckim z UKSW.

Prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował, że prawdziwy szampan jest tylko rosyjski, podpisując nowelizację ustawy, skazującą wszystkie zagraniczne wina z bąbelkami, łącznie z autentycznym szampanem z północno-wschodniej Francji, na etykietkę "wino musujące". Koncern wyrobów luksusowych LVMH, będący właścicielem tak słynnych marek, jak Ruinart, Dom Perignon czy Veuve Clicquot, ogłosił, że wstrzymuje transporty do Rosji, ale według dziennika "Le Monde" już zmienił zdanie. Sprawa jest problemem dla producentów, którzy bardzo zazdrośnie strzegą swej "chronionej nazwy pochodzenia", ale nie chcą stracić ważnego rynku rosyjskiego. Według części komentatorów decyzja Moskwy jest dyplomatyczna - chodzi o zmniejszenie sankcji podjętych przeciw Rosji po aneksji Krymu. Francuska telewizja CNews przypomina, że w 2016 r. ówczesny minister finansów Emmanuel Macron obiecał podczas wizyty w Moskwie, że w zamian za rezygnację z nazywania szampanem win rosyjskich "wszystko zrobi, by przyczynić się do zniesienia sankcji wobec Rosji". "Ciekawe, czy pięć lat później Władimir Putin ponownie otwiera tę sprawę, po to by uzyskać częściowe zniesienie sankcji, które mnoży ostatnio Unia Europejska" - komentuje CNews. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Michał Strzałkowski

Goście: Kinga Dudzińska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Krzysztof Wielecki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 6.07.2021 r. 

Godzina emisji: 17.32

ag