Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.08.2021

Jarosław Guzy: prezydent Joe Biden zapłaci cenę za zamach w Kabulu

Co najmniej 170 osób zginęło w czwartkowych wybuchach w Kabulu. Wcześniej informowano o około 110 zabitych. Według korespondenta telewizji CBS, w ataku rannych zostało ponad 200 osób. W dwóch wybuchach przed lotniskiem w Kabulu zginęło też 13 żołnierzy USA, a 15 zostało rannych. - Dawno Amerykanie nie przeżyli takiego upokorzenia - podkreśla ekspert PAP.
kabul ewakuacja pap 1200x660.jpg
Prof. Kubiak: układanka w Afganistanie jest wielowarstwowa, nie ma czarno-białej sytuacji

Ataki były wymierzone w tłum zebranych przed lotniskiem ludzi, chcących przedostać się do portu lotniczego, by uciec z Afganistanu, którym od połowy sierpnia rządzą talibowie.

Posłuchaj
17:44 Jedynka-27-08-2021-więcej-świata.mp3 Po zamachach w Kabulu chwieje się pozycja prezydenta Joe Bidena (Więcej świata/Jedynka)

Jarosław Guzy, ekspert PAP, przewiduje, że republikanie nie odpuszczą i będą się starali obarczyć za zamach w Kabulu polityczną odpowiedzialnością Joe Bidena. Podkreśla, że będą też śledztwa kongresowe. 

Joe Biden PAP 1200.jpg
"Europa czuje się zdradzona przez Amerykanów". Dr Bonikowska o decyzji Bidena ws. Afganistanu

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje na chaos panujący w Kabulu spowodowana złym przygotowanie ewakuacji przez Amerykanów. W ręce talibów dostały się spisy afgańskich współpracowników brytyjskich i amerykańskich wojsk. Podkreśla, że nagła decyzja Amerykanów o opuszczeniu Afganistanu wywołała chaos i gorączkową ewakuację przez inne państwa.

Ekspert zwraca uwagę, że wywiad ostrzegał przed możliwością zamachów ze strony Państwa Islamskiego ISIS. - Skoro były informacje wywiadowcze, to oznacza, że ISIS cały czas jest rozpracowywane - mówi Jarosław Guzy. Trudno mu powiedzieć, w jaki sposób Amerykanie mogą przeprowadzić akcję odwetową przeciwko ISIS, zwłaszcza że organizacja ma swoje kryjówki w górach na pograniczu z Pakistanem.

W audycji również:

Pierwsza w Polsce rozmowa z jednym z Afgańczyków ewakuowanych w ostatnich dniach do Polski. Farid ma 40 lat i jest wykładowcą akademickim. Przed laty współpracował z ONZ, a także z polskimi żołnierzami z prowincji Ghazni. Dzięki pomocy polskiego rządu, a także Fundacji ICAD wraz z żoną oraz synem trafił właśnie do Polski. Farid opowiada o dramacie ostatnich dni w Afganistanie i o tym, jak udało mu się uciec z Kabulu. Rozmowa Wojciecha Cegielskiego.

Rząd Bułgarii wyśle wojsko do ochrony granic z Turcją i Grecją. Żołnierze mają udzielić wsparcia służbom granicznym w związku ze wzrastającą presją migracyjną. Na razie na granice wysłanych ma zostać 700 żołnierzy. Według danych bułgarskiego MSW od początku roku straż graniczna uniemożliwiła przedostanie się do Bułgarii ponad 14 tys. nielegalnych imigrantów. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Jarosław Guzy (ekspert Polskiej Agencji Prasowej)

Data emisji: 23.08.2021 

Godzina emisji: 17.32

ag