Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 12.10.2012

Eksperci o expose: Tusk był zmęczony

- Nie było to optymistyczne wystąpienie z wielką wizją. Tusk był rzeczowy, konkretny, trochę zmęczony – uważa socjolog Robert Sobiech.
Premier Donald Tusk podczas wystąpienia w SejmiePremier Donald Tusk podczas wystąpienia w Sejmie PAP/Leszek Szymański
Galeria Posłuchaj
  • Sejmowe wystąpienie premiera Donalda Tuska
  • Robert Sobiech i Piotr Broda-Wysocki oceniają expose premiera
  • Publicyści Roman Kurkiewicz i Łukasz Warzecha o wystąpieniu Donalda Tuska
Czytaj także

Pierwszy Program Polskiego Radia transmitował wystąpienie Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Szef rządu przedstawił plan działania na najbliższy czas, z dwoma głównymi punktami. To utrzymanie wzrostu gospodarczego i ochrona wszystkich miejsc pracy oraz "rewolucja w zakresie bezpieczeństwa socjalnego" dla dobra rodziny i dzieci. Czy Donald Tusk odbuduje tym sposobem zaufanie społeczne do PO?

– Może taki proces rozpocząć, ale to było raczej odrabiane straconego czasu. Gdyby takie expose premier wygłosił w marcu, pewnie wskaźniki nastrojów społecznych wyglądałyby inaczej. Czy da się odzyskać to utracone zaufanie? Będzie zdecydowanie trudniej – powiedział w radiowej Jedynce Robert Sobiech, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego zdaniem pewną nadzieję rodzi zapowiedz, że premier będzie "wywoływał do tablicy” w najbliższym czasie ministrów odpowiedzialnych za konkretne zadania i kwestie, a nie będzie o wszystkim mówił sam. - Nie było to optymistyczne wystąpienie z wielką wizją. Tusk był rzeczowy, konkretny, trochę zmęczony – dodał Robert Sobiech w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

Jedna noga ważniejsza

Tymczasem dr Piotr Broda-Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zauważył, że premier próbował "stanąć na dwóch nogach": gospodarczej i społecznej. - Ale wyraźnie widać, że noga gospodarcza jest ważniejsza. Moją uwagę przykuło wskazanie, że państwo będzie aktywnym graczem w naszym życiu politycznym. To nawet trochę takie odwołanie się do wzorów II RP, kiedy państwo napędzało ważne inwestycje gospodarcze – zauważył ekspert z UKSW.

Gość Jedynki dodał jednak, że w wystąpieniu premiera zabrakło odniesienia do rzeczywistych, trudnych zjawisk społecznych. - Jak na przykład przejadanie oszczędność przez Polaków, wzrost zadłużenia i trudna sytuacja służby zdrowia oraz sytuacja osób starszych - zaznaczył.

Platforma socjalistyczna?

Gośćmi Jedynki byli też publicyści Roman Kurkiewicz i Łukasz Warzecha. Obaj podkreślali, że premier przyjął bardzo lewicową retorykę. - Nikt tak pięknie w Polsce nie obiecuje jak Donald Tusk, ale tym razem bez żaru w sercu – uważa Roman Kurukiewicz.

Łukasz Warzecha dodaje, że jego zdaniem expose było pożegnaniem z mitem, że PO ma cokolwiek wspólnego z liberalizmem. - Ja twierdzę, że premier został przywódca nowej partii: Socjalistyczna Platforma Obywatelska – powiedział Łukasz Warzecha. Z publicystami rozmawiał Paweł Wojewódka.

ei

------------------------------------------------------------

W piątkowym programie radiowe Jedynki, w związku z expose, nastąpiły zmiany. Wyjątkowo nie ma audycji "Cztery pory roku". Natomiast poranne "Sygnały dnia" zostały przedłużone do godz. 12. W tym czasie w radiowej Jedynce wystąpienie komentowali politycy, politolodzy i eksperci.

>>Wystąpienie premiera można śledzić także w specjalnej relacji w portalu Polskiego Radia.