Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 24.10.2012

"Zabija bezboleśnie, nie wiemy, że umieramy”

- Akcja "Nie dla czadu” organizowana jest po raz drugi. I widać jej rezultaty. Spadła liczba interwencji, ale niestety nadal utrzymuje się duża liczba ofiar śmiertelnych - powiedział Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.
Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży PożarnejWiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży PożarnejWojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej w Sygnałach dnia
Czytaj także

"Nie dla czadu" to nazwa akcji Straży Pożarnej ostrzegająca przed zatruciem tlenkiem węgla. Patronem medialnym jest radiowa Jedynka.

W tym roku Straż Pożarna zanotowała już 210 interwencji związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla. Z powodu zaczadzenia zmarło 8 osób.

Gość Sygnałów dnia mówił, że tlenek węgla zabija bezboleśnie. Jest bezwonny i bezbarwny, dlatego człowiek często nie wie, co się z nim dzieje, gdy zostanie zaczadzony.

Do zaczadzenia często dochodzi wtedy, gdy nie stosujemy się do zasad bezpieczeństwa. Szef Państwowej Straży apelował przede wszystkim o dobrą wentylację mieszkań. Zwłaszcza tam, gdzie są piece z otwartą komorą spalania - a więc w kuchni czy łazience - jeśli mamy podgrzewacz wody. Aby nie doszło do zaczadzenia, konieczne jest zapewnienie takim miejscom prawidłowej wentylacji, poprzez otwarcie okna w mieszkaniu. Trzeba też sprawdzać ciągi wentylacyjne.

By wyeliminować ryzyko zatrucia czadem, można się zaopatrzyć w czujnik. Taki czujnik reaguje na zbyt duże stężenie tlenku węgla w powietrzu. 1,3 procent to już dawka śmiertelna, ale czujnik ostrzega dużo wcześniej. Aby takie urządzenie prawidłowo działało, należy je zawiesić 1,5-1,8 metra nad ziemią, z dala od ciągu wentylacyjnego. Najlepiej zrobić to pośrodku danego pomieszczenia, na przykład łazienki. Jeżeli mieszkamy w wielokondygnacyjnym budynku, najlepiej zakupić kilka czujników do jednego mieszkania.

Gdy taki czujnik zadziała, Straż Pożarna apeluje, by jak najszybciej otworzyć okna, opuścić mieszkanie, a dopiero potem zadzwonić pod numer alarmowy.

W "Sygnałach dnia" rozdajemy czujniki tlenku węgla. Konkurs odbywa się od 24 października 2012 roku do 22 listopada 2012 roku. Każdego dnia do wygrania będzie po 10 czujników tlenku węgla. W sumie rozdamy ich 250 sztuk.

to