Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 13.03.2013

Nowy papież Franciszek jest dla wszystkich zagadką

Argentyński kardynał Jorge Bergoglio został wybrany na nowego papieża. Przybrał imię Franciszka. Ale do działalności którego Franciszka zamierza nawiązywać? I czy w Kościele będzie zmiana?
Papież Franciszek błogosławi ludzi zgromadzonych na Placu świętego PiotraPapież Franciszek błogosławi ludzi zgromadzonych na Placu świętego PiotraPAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO EDITORIAL

- Zmiana kogo czy czego? - pyta retorycznie ksiądz profesor Witold Kawecki. - To właśnie pytanie: świata czy papieża, kurialistów czy ludu bożego, duchowieństwa w terenie? - dodaje gość radiowej Jedynki.
Zdaniem księdza profesora te pytania są zasadne, bo Kościół ma się stale reformować z natury swojej, wycofywać z grzechów, które popełniają ludzie Kościoła. I zauważa, że jest parę symboli w postaci nowego papieża.

Po pierwsze jest to pierwszy papież z Ameryki - ziemi świętych i męczenników. - To jest dowartościowanie tamtych ludzi i należało im się - podkreśla prof. Kawecki. Zwraca uwagę, że Ameryka, zwłaszcza Łacińska boryka się z wieloma problemami, w tym z ubóstwem.

Ks/
Ks/ prof. Witold Kawecki w studiu radiowej Jedynki

Z tym wiąże się druga sprawa - imienia. - Pytanie czy jest to nawiązanie do postaci Franciszka z Asyżu - zauważa profesor. Bo może to być postać świętego Franciszka Salezego, albo świętego Franciszka Ksawerego - jezuity.

Konklawe wybrało papieża. Relacja na żywo >>>

Prof. Kawecki podkreśla, że nie można patrzeć na Kościół przez pryzmat Europy. Ważne jest rozwiązywanie spraw społecznych. Dlatego jeśli Franciszek nawiązuje do Franciszka z Asyżu to to warto pamiętać, że ten święty chciał Kościół zreformować.
Gość radiowej Jedynki wskazuje też, że papież jest pierwszym jezuitą, czyli zakonnikiem. A zakonnicy mają trochę inną pozycję w Kościele i inną postawę. Nie bez znaczenia jest fakt, że ma włoskie korzenie, bo jego rodzice pochodzili z Italii.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Przemysław Szubartowicz.
(ag)