Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 14.03.2013

Włoska prasa: Kościół stać na odnowę

- Z wyborem imienia nowego papieża wiąże się wiele nadziei. Oznacza to, że do głosu doszedł inny Kościół, Kościół ubóstwa, prostoty i woli odnowy. Przegrała natomiast partia Kurii Rzymskiej oraz Włosi - komentuje Marek Lehnert.
Nowo wybrany papież wygłasza krótkie przemówienie i udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi z balkonu Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny wybrany, 13 marca 2013 w drugim dniu konklawe na nowego papieża, przyjął imię Franciszek.Nowo wybrany papież wygłasza krótkie przemówienie i udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi z balkonu Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny wybrany, 13 marca 2013 w drugim dniu konklawe na nowego papieża, przyjął imię Franciszek. fot. PAP/Radek Pietruszka

W piątym głosowaniu kardynalskiego konklawe, 13 marca 2013 roku wybrany został nowy papież - głowa Kościoła katolickiego. Biskupem Watykanu jest Jorge Mario Bergoglio z Argentyny.

- Gazety są bardziej zaskoczone niż ja. "Corriere della Sera" pisze o "niespodziance Franciszka", a "La Repubblica"wręcz mówi o "nowym Kościele papieża Franciszka" - donosi z Rzymu korespondent Polskiego Radia Marek Lehnert.

Habemus papam - serwis specjalny >>>

Dziennikarz podkreśla, że osadzenie Argentyńczyka na papieskim tronie przyrównuje się do wyboru Karola Wojtyły w 1978 roku. - Wtedy papiestwo opuściło Włochy, teraz opuszcza Europę. Zdaniem emerytowanego watykanisty Luigiego Accattoli wydarzenie to pokazuje zdolność starego rzymskiego Kościoła do odnowy - wyjaśnia lehnert.

Włoska prasa zwraca uwagę na fakt, że w 2005 roku Jorge Mario Bergoglio był poważnym rywalem Josepha Ratzingera jednak, jak mówi się nieoficjalnie, usunął się i przestał ubiegać o wybór. - Tym razem to Ratzinger, już jako papież, ustąpił, by argentyński kardynał został nowym papieżem - podkreśla korespondent.

Posłuchaj całej relacji Marka Lehnerta.