Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.04.2013

Przyszłość cyfryzacji mediów w Polsce

Do końca lipca zostaną wyłączone ostatnie nadajniki telewizji analogowej. Tym samym zostanie zakończony pierwszy etap cyfryzacji mediów w Polsce. O tym co dalej mówił w radiowej Jedynce Jan Dworak, przewodniczący KRRiTV.
Jan DworakJan DworakWojciech Kusiński / PR

Do końca kwietnia przyszłego roku oferta bezpłatnej telewizji cyfrowej wzbogaci się jeszcze o cztery programy - zapowiada szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W tej chwili jest dostępnych 18 programów, a będą 22.
Gość radiowej Jedynki zwraca uwagę, że w Polsce jest jeszcze zapas częstotliwości na dwa tzw. multipleksy. Więc już teraz trzeba podjąć dyskusję, jak je wykorzystać. Czy częstotliwości przeznaczyć na kanały telewizyjne, czy na nowe media, czyli internet. - Krajowa Rada stoi na stanowisku, że powinny zostać wykorzystane przez telewizje, a internet powinien sobie radzić przy pomocy innych środków - mówi Jan Dworak. Zwraca uwagę, że podobne jest stanowisko regulatorów w innych krajach.
Jeżeli te dwa multipleksy zostaną przeznaczone dla telewizji, to trzeba postawić kolejne pytanie - jakie mają one być? Czy jak dotychczas bezpłatne, czy bogatsze w treści i z bogatszą ofertą, ale płatne.
Jest również pytanie o jakość nadawanych programów. Telewidzowie coraz bardziej przyzwyczajają się do jakości HD, która pozwala na precyzyjne odtworzenie obrazu. - No i nasuwa się pytanie, ile ma być programów w tej nowej jakości - zastanawia się Jan Dworak.
Wreszcie kolejne ważne pytanie - co z radiem cyfrowym. - Wkrótce radio pozostanie analogowym samotnikiem - podkreśla przewodniczący. Ale KRRiTV zdaje sobie sprawę, że cyfryzacja radia może być trudna, bo odbiorcy radia nie widzą takiej potrzeby.
W Poznaniu odbywają się Targi Media Expo. W ich ramach do niedzieli odbywa się konferencja "Cyfrowa Polska dla Wszystkich". W sobotę o planach cyfryzacji Polskiego Radia ma mówić Paweł Mathia, naczelny inżynier Polskiego Radia. Wstęp na dyskusję jest wolny, choć trzeba kupić bilet wstępu na targi.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Krzysztof Grzesiowski.
(ag)