Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 02.05.2013

Dzień Flagi. Skąd wzięła się biało-czerwona?

- Pamiętam jako dziecko dzień wiosenny 1945 roku. Po latach wojny pojawiły się flagi biało-czerwone. Rozpłakałem się. Dzisiejszy młody człowiek chyba tego nie rozumie, że ten zaszczytny znak Polaków został pokazany na zewnątrz - powiedział w radiowej Jedynce Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.
Flaga Polski z godłemFlaga Polski z godłemOlek Remesz/Wikipedia
Posłuchaj
  • Dzień flagi: Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, (Sygnały dnia/Jedynka)

Weskylologia pochodzi od nazwy łacińskiej, sztandaru legionów rzymskich. To stosunkowo nowy termin w języku polskim. Istnieje od 1963 roku. To dziedzina, która zajmuje się flagami i wszelkimi znakami drukowanymi, wyszywanymi i haftowanymi na tkaninach. Ale dotyczy też takich obiektów jak np. flaga malowana na blasze. 2 maja jest Dniem Flagi. Obchodzimy go od 2004 roku.

- Flagi narodowe wywiesza się obowiązkowo w święta państwowe. Nie ma przeciwwskazania przed podniesieniem flagi w inny dzień. To zależy od właściciela domu - wyjaśnia Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. W przeszłości jednak różnie z tym bywało. - Wywiesiłem flagę na 1 maja, bo było to święto państwowe i flaga musiał być na budynku. Następnego dnia przechodzący milicjanci zażądali jej zdjęcia. odpowiedziałem im, że chcę ją trzymać do 9 maja, do zwycięstwa nad faszyzmem. Udało się - wspomina Bebłowski.

>>>Zapis rozmowy do przeczytania

Polska flaga biało-czerwona nie była jednak od początku biało-czerwona. Był amarant. - To się wiązało z możliwościami technicznymi. Te barwniki były dostępne. W tej chwili używa się barwników syntetycznych - powiedział Bebłowski.

Przypomniał też, że kolory flagi biorą się na ogół z herbów. - Naszym godłem herbowym jest biały orzeł i biel jest też jednym z elementów flagi. Druga barwa pochodzi od koloru tarczy herbowej, na którym ten orzeł występuje. Stąd mamy dwa kolory - wytłumaczył Bebłowski.

Posłuchaj rozmowy Zuzanny Dąbrowskiej z Andrzej Bebłowskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

tj