Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 21.09.2013

Niemcy przed wyborem: polityka zagraniczna w końcówce kampanii

- Dla stosunków polsko-niemieckich nie ma znaczenia czy po wyborach w niemieckim parlamencie powstanie duża koalicja i jakie partie ją stworzą. Największą niewiadomą jest eurokrytyczna partia AfD - powiedział w Jedynce Cornelius Ochmann.
Posłuchaj
  • Polityka zagraniczna nie stanowiła ważnej części kampanii wyborczej (Świat w Jedynce)
  • Gorące tematy kampanii (Więcej świata/Jedynka)
  • Relacje polsko-niemieckie są coraz lepsze (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Unia Europejska wobec wyborów w Niemczech (Europejskie menu/Jedynka)
Czytaj także

Tradycja utrzymywania dobrych stosunków między Moskwą a Berlinem sięga czasów Związku Radzieckiego. Ostatnie lata przynoszą jednak zdecydowane ochłodzenie relacji. - Aktorzy na scenie politycznej świata nie mają pojęcia co począć z Rosją, ponieważ ta wydaje się być przytłoczona poczuciem, że niemal cały świat jest antyrosyjski, że jest marginalizowana czy uważana za kraj drugiej kategorii - wyjaśnił Josef Janning w rozmowie z Michałem Strzałkowskim.

Do słuchania specjalnego wydania audycji "Więcej Świata – Niemcy po wyborach" Radiowa Jedynka zaprasza w niedzielę, 22 września w godzinach 18.15 – 18.40.

Gość audycji "Świat w Jedynce" Cornelius Ochmann przyznał, że rozczarowanie Rosją w Niemczech widoczne jest zarówno w sferze poglądów, jak i ekonomii. - Polityka jest zawiedziona powrotem prezydenta Putina na Kreml i metodami, jakie są przez niego stosowane, a biznes jest zawiedziony tym, że warunki inwestowania w Rosji są niejasne, korupcja rośnie - powiedział szef Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim przyznał jednak, że w obecnej kampanii wyborczej polityka zagraniczna nie odgrywa wielkiej roli. - Jeśli już, to polityka europejska i przyszłość Unii - dodał w radiowej Jedynce.

 

A jak wygląda współpraca niemiecko-polska? Jakie są możliwe powyborcze scenariusze? Zapraszamy do wysłuchania relacji.

''