Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 23.09.2013

Sokołowski: najpewniej wielka koalicja w Niemczech

Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta, uważa, że należało spodziewać się zwycięstwa partii związanych z Angelą Merkel w wyborach do niemieckiego parlamentu.
Angela MerkelAngela MerkelPAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

- Teraz Merkel ma dwie opcje: zdecydować się na wielką koalicję z socjaldemokratami bądź na mniejszą, ale równie stabilną z Zielonymi - powiedział gość magazynu "Z kraju i ze świata".

Wybory w Niemczech - czytaj więcej

Według Sokołowskiego obecnie w Niemczech będą trwały bardzo intensywne, ostre rozmowy koalicyjne. - Pierwsze rozwiązanie to pójście w stronę wielkiej koalicji. Lewe skrzydło SPD obawia się jednak tego rozwiązania, bo w opinii czołowych socjaldemokratów SPD straciła na koalicji z CDU/CSU - powiedział.

Jak dodał, wielka koalicja jest bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem. - Merkel niezależnie z kim stworzy koalicję i tak będzie musiała się z SPD dogadywać - podkreślił Sokołowski.

Tworzące w Bundestagu jeden klub parlamentarny Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) i działająca na terenie Bawarii Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) wygrały wybory z wynikiem 41,5 proc. Uzyskały najlepszy wynik od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku.

Niemcy przed wyborem - cykl audycji radiowej Jedynki >>>

Na SPD zagłosowało 25,7 proc. wyborców, co oznacza nieznaczną poprawę notowań (o 2,7 pkt. proc.) w porównaniu z 2009 rokiem. Zieloni uzyskali 8,4 proc. głosów - znacznie mniej niż się spodziewali. Lewica Die Linke musiała zadowolić się wynikiem 8,6 proc.
Dotychczasowemu koalicjantowi partii chadeckich, liberalnej FDP, nie udało się przekroczyć progu wyborczego. Z wynikiem 4,8 proc. liberałowie nie dostali się do Bundestagu po raz pierwszy w historii RFN.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

to