Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 08.10.2013

Startuje kampania "NIE dla czadu". W domu nie jesteś bezpieczny

W ostatnim roku było aż 91 ofiar śmiertelnych, ale to jest prawie 10 proc. mniej, niż w latach ubiegłych.
Kominiarz z Lubelskiej Spółdzielni Pracy Kominiarzy podczas czyszczenia komina. Sezon grzewczy zbiega się z częstymi przypadkami zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Właściwa konserwacja przewodów kominowych może pozwolić na uniknięcie zagrożenia.Kominiarz z Lubelskiej Spółdzielni Pracy Kominiarzy podczas czyszczenia komina. Sezon grzewczy zbiega się z częstymi przypadkami zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Właściwa konserwacja przewodów kominowych może pozwolić na uniknięcie zagrożenia. PAP/Wojciech Pacewicz
Posłuchaj
  • Gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz o tegorocznej kampanii "NIE dla czadu" oraz sposobach zabezpieczenia się przed skutkami zatrucia tlenkiem węgla (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Czujnik zdobyty w Jedynce daje pani Krystynie poczucie bezpieczeństwa. "Miałam nieszczelne przewody kominowe" (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

- Mam nadzieję, że zredukujemy tę liczbę przynajmniej do 50 proc. stanu wyjściowego tej trudnej statystyki. Ale już widzę, że mamy wspólne efekty - powiedział o akcji radiowej Jedynki i Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz.

Aż 80 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych, w wyniku pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla, ma miejsce w obiektach mieszkalnych - czyli tam, gdzie ludzie czują się najbezpieczniej.

Logo
Logo kampanii

Międzynarodową konferencją "Czujka dymu i czujnik tlenku węgla, czyli mała inwestycja w duże bezpieczeństwo" rozpoczyna się 8 października trzecia kampania społeczno-edukacyjna "NIE dla czadu", której patronuje radiowa Jedynka .

- Już w tym miesiącu mamy jedną ofiarę śmiertelną zatrucia tlenkiem węgla. Zwykle w domu czujemy się bezpiecznie, ale to tam najczęściej dochodzi do tragedii - powiedział gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz w "Sygnałach dnia". Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej przytoczył dane z przełomu 2010 i 2011 roku, kiedy zatrucie czadem zakończyło się śmiercią 116 osób. Ta liczba maleje, ale wciąż potrzebna jest nasilona kampania, gdyż większość przypadków zaczadzeń wynika z nieświadomości.

Jak wyjaśnił gość radiowej Jedynki tlenek węgla powstaje tam, gdzie obecne są otwarte komory spalania, np. kuchenki gazowe, piece węglowe, piece gazowe i kaflowe. - Tam występuje spalanie, a jeśli towarzyszy mu niedobór tlenu powstaje tlenek węgla. Czad jest niewidoczny, nie ma smaku, łatwo rozpuszcza się w powietrzu, może przemieszczać się po całym mieszkaniu - ostrzegł.

Państwowa Straż Pożarna szczególnie zaleca używanie w domu czujek dymu, które zaalarmują nas, jeśli stężenie tlenku węgla przekroczy dozwoloną normę. Podczas trwania kampanii czujniki można wygrać w Jedynkowym konkursie.

Jakie kontrole w mieszkaniach trzeba przeprowadzać regularnie? W jaki sposób zagrażają nam sąsiedzi i samochody? A także jak i gdzie instalować czujniki tlenku węgla dowiesz się słuchając całej rozmowy!

- - -

Konferencja "Czujka dymu i czujnik tlenku węgla, czyli mała inwestycja w duże bezpieczeństwo", na którą zapraszamy 8-9 października 2013 r. stanowić będzie przyczynek do rozpoczęcia poważnej dyskusji, a następnie działań w tym zakresie w Polsce. W trakcie Konferencji przewidziano wystąpienia ekspertów straży pożarnej z kraju i zagranicy (Estonia, Finlandia, Holandia, Wielka Brytania) środowiska medycznego, mediów publicznych, instytucji zajmujących się promowaniem bezpieczeństwa. Zaprezentowane zostaną również wyniki badań przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia dot. problematyki zatruć tlenkiem węgla.

>>>Zapis całej rozmowy z gen. Leśniakiewiczem

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)