Logo Polskiego Radia
Jedynka
Justyna Golonko 21.12.2012

IKE – oszczędzaj na emeryturę

Z założenia IKE mają mobilizować do oszczędzania na dodatkową emeryturę, a zachętą ma być zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych.
Jak uratować przed krachem system emerytalny?Jak uratować przed krachem system emerytalny?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • [i] 21.12 PZU odcinek 3 IKE_5536398_2012-12-21T18-22-40.000.mp3

Osoby, które chcą dodatkowo oszczędzać na emeryturę mają możliwość założenia Indywidualnego Konta Emerytalnego. IKE jest zakładane i prowadzone na podstawie pisemnej umowy zawartej z wybraną instytucją finansową: funduszem inwestycyjnym, podmiotem prowadzącym działalność maklerską, zakładem ubezpieczeń na życie lub bankiem.

Jak mówi Tomasz Fronczak z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU IKE można prowadzić w formie: funduszu inwestycyjnego, rachunku papierów wartościowych w domu maklerskim, ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i lokaty bankowej. Indywidualne konto emerytalne może założyć każda osoba, która ukończyła 16 lat, mieszka w Polsce i jest zobowiązania do płacenia podatku dochodowego w Polsce. Górnego limitu wiekowego tu niema, a to oznacza, ze oszczędzać na IKE mogą też osoby po 50 – tce – mówi Tomasz Fronczak. Należy pamiętać jednak o tym, że wpłaty na IKE muszą być dokonywane przez co najmniej pięć lat kalendarzowych. Dodatkowo ponad połowa oszczędności musi zostać zgromadzona na indywidualnym koncie nie później niż pięć lat przed wypłatą

Ustawa przewiduje, że w danym roku kalendarzowym suma wpłat na IKE nie może przekroczyć 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego na dany rok. W 2012 roku ten limit to była kwota 10578 złotych, a na 2013 rok to limit kwotowy wynosi 11139 złotych. Co ważne to jest górny limit, dolne limity są zależne od instytucji finansowych, często minimalna składka jest na poziomie 50, 100 złotych miesięcznie – tłumaczy Tomasz Fronczak z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU. Zaletą jest tu ta elastyczność wpłat, sami decydujemy kiedy i ile będziemy wpłacać na IKE.
Z założenia IKE mają mobilizować do oszczędzania na dodatkową emeryturę, a zachętą ma być właśnie zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. By z tego przywileju skorzystać nie możesz wycofać pieniędzy przed pójściem na emeryturę, a precyzyjniej przed ukończeniem 60. roku życia lub po nabyciu wcześniejszych uprawnień emerytalnych, ale nie wcześniej niż przed 55. urodzinami.

Przygotowała: Sylwia Zadrożna