Logo Polskiego Radia
Jedynka
Justyna Golonko 17.01.2013

Adam Maciejewski nowym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Adam Maciejewski zastąpił odwołanego dziś szefa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ludwika Sobolewskiego - tak zdecydowało walne zgromadzenie akcjonariuszy.
Adam Maciejewski nowym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie GPW.pl
Posłuchaj
  • 17.01 GOSPODARCZY TEMAT DNIA_5650089_2013-01-17T17-41-19.000.mp3

Odwołanie prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nie było wielkim zaskoczeniem. Tego się można było spodziewać w związku z zamieszaniem wokół jego osoby, natomiast WZA nieco zaskoczyło tak szybkim podjęciem decyzji o wyborze nowego, trzeciego w powojennej historii GPW Prezesa - Adama Maciejewskiego - dotychczasowego wiceprezesa zarządu giełdy, który pracuje na niej od 1994 roku.

To jest wybór wprawdzie na okres do końca obecnej kadencji - na półtora roku, oczywiście musi go zatwierdzić KNF, ale już słychać opinie, że to dobrze, że decyzja zapadła szybko, że nie przedłużano tego nastroju niepewności. Jak mówi Jacek Socha, były Minister Skarbu , także były Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd a obecnie wiceprezes PwC to dobrze, że nie przedłużano tego zamieszania wokół steru giełdy. Jego zdaniem Adam Maciejewski jest doświadczoną sobą na Giełdzie, a przede wszystkim jest człowiekiem odpowiedzialnym za wprowadzenie nowego systemu , który będzie wdrożony na Giełdzie już 15 kwietnia. Jak mówi nie było tu czasu na długie szukanie, trzeba było wskazać osobę, która doprowadzi giełdę w tej kadencji czyli do połowy przyszłego roku, wprowadzi nowy system transakcyjny i operacyjnie i poprowadzi Giełdę dalej.

Scheda po Ludwiku Sobolewskim jest spora, Jacek Socha pozytywnie ocenia dotychczasowy dorobek warszawskiej giełdy w ostatnich 6 latach - pod zarządem poprzedniego prezesa. W tym czasie powstał rynek alternatywny New Connect, rynek obligacji Catalyst, a ostatnio również wprowadzenie Giełdy Towarowej Energii, która będzie w przyszłości rozwijała się na inne produkty,. Nie można zapomnieć również o sprawnie przeprowadzonym debiucie Giełdy na GPW.


Dorobek minionego 2012 roku to miedzy innymi GPW na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby debiutów oraz piątym pod względem wartości debiutów w 2012 r. Warszawska giełda trzecim najaktywniejszym rynkiem IPO w Europie pod względem wartości w IV kw. 2012 roku.


Adam Maciejewski nowy prezes warszawskiej giełdy, tuż po zakończeniu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy powiedział, że jedną z kluczowych rzeczy, którymi musi się teraz zająć jest rewitalizacja strategii rozwoju rynku kapitałowego jako części strategii rozwoju gospodarczego kraju. Jak mówi Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w krótkim terminie czekają też trudne i ważne zadania, zmiany technologiczne czyli wdrożenie nowej technologii dla całego rynku kapitałowego - systemu transakcyjnego UTP już w połowie kwietnia. Ważny jest tez wizerunek giełdy, który powinien być wizerunkiem instytucji absolutnie profesjonalnym i zarządzanej przez profesjonalistów.

Zdaniem Jacka Sochy, ten wizerunek nie został ostatnio nadszarpnięty. Minister Skarbu pokazał jednak wszystkim prezesom spółek skarbowych, że nie będzie w żaden sposób tolerował działań, które mają charakter pozabiznesowy, nie związany z funkcjonowaniem danej spółki. To jak mówi istotny sygnał dla wszystkich prezesów spółek państwowych, że wszystkie działania muszą być transparentne i związane z działalnością operacyjną danej firmy.

Najważniejszym zadaniem giełdy w najbliższym czasie jest przyciągnięcie jak największej liczby inwestorów i jak największych pieniędzy, żeby zechcieli je nad Wisła ulokować - zasilić polskie firmy i polską gospodarkę. Giełda musi poszukać nowych debiutów, to jest podstawa – tłumaczy Jacka Sochy wiceprezes PwC. Nowy prezes giełdy Adam Maciejewski przywiązuje dużą wagę do edukacji inwestorów, ale jak sam mówi - najważniejsza jest oferta i opłacalność inwestycji. Mówiąc o najpilniejszych zadaniach czekających giełdę i jej nowego prezesa wspomniał też o nowym systemie transakcyjnym UPT, który ma wystartować w kwietniu, ale środowisko maklerskie zwłaszcza, oczekuje dalszej obniżki opłat pobieranych przez giełdę oraz skrócenia sesji. Zgadza się z tym Jacek Socha, jego zdaniem koszty wydłużenia sesji po stronie domów maklerskich są wysokie i taka decyzja o zawieszeniu wydłużeniu sesji powinna zapaść jak najszybciej.
Przygotowała: Halina Lichocka

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''