Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 22.05.2013

Do 1 lipca można składać do PARP wnioski o wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej

Dofinansowywane będą projekty, których celem jest poprawa efektywności rynku innowacji, poprzez upowszechnianie stosowania prawa własności intelektualnej.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu
Posłuchaj
  • Do 1 lipca można składać wnioski do PARP


- Jakie projekty mogą być dofinansowane w ramach poddziałania 5.4.1 – wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej?

Maciej Ziarko z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: Dofinansowaniu mogą podlegać projekty polegające na uzyskaniu ochrony własności przemysłowej wynalazków, wzorów przemysłowych lub wzorów użytkowych przed organami ochrony własności przemysłowej poza terenem Polski.

- Ale o wsparcie mogą się ubiegać te firmy, które są zarejestrowane na terenie Polski?


Maciej Ziarko: Tak, wsparcie jest kierowane dla polskich przedsiębiorców małych i średnich firm, działających na terenie Polski.

- Ile może otrzymać jeden beneficjent w tym konkursie?


Maciej Ziarko
: Jeden beneficjent na jeden projekt może otrzymać maksymalnie 400 tys. zł, przy czym intensywność wsparcia zależy od statusu przedsiębiorcy i charakteru przedmiotu ochrony, tzn. od tego, czy wynalazek, wzór użytkowy czy wzór przemysłowy, który ma być objęty ochroną powstał w wyniku prowadzonych badań przemysłowych czy prac rozwojowych. Intensywność wsparcia może wynieść od 35 do 70% wydatków kwalifikowanych.

- Trzeba je jakoś udokumentować?


Maciej Ziarko: Tak, po podpisaniu umowy beneficjent przedkłada wniosek o płatność wraz z odpowiednią dokumentacją, np. fakturami od rzecznika patentowego czy dowodami zapłaty dla poszczególnych urzędów patentowych.

- Często są to rachunki z zagranicy?


Maciej Ziarko: Bardzo często, ponieważ na rzecz naszego beneficjenta usługi mogą świadczyć rzecznicy patentowi w różnych krajach świata. Bardzo często opłaty urzędowe wnoszone są również do urzędów patentowych na terenie różnych krajów.
Nabór wniosków trwa do 1 lipca br. do godziny 16:30. Do tej godziny można na stronie www.parp.gov.pl zatwierdzić wniosek o dofinansowanie, wypełniony wcześniej w „Generatorze wniosków”. Po zablokowaniu w „Generatorze wniosków” należy potwierdzić złożenie takiego wniosku w sposób formalny, w dwojaki sposób: poprzez wydrukowanie, podpisanie wniosku i złożenie wersji papierowej w odpowiedniej regionalnej instytucji finansującej lub za pośrednictwem podpisu elektronicznego w oparciu o platformę ePUAP.

- Ile jest pieniędzy na cały konkurs?


Maciej Ziarko
: Przewidziano łączną kwotę wsparcia w wysokości 70 mln złotych.
Wszystkie informacje na temat tego naboru można znaleźć na stronie PARP: www.parp.gov.pl.

Rozmawiała Sylwia Zadrożna