Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 08.07.2013

Energooszczędne domy

Czy warto myśleć o budowie domu produkującego energię elektryczną?
Posłuchaj
  • Energooszczędne domy


W 2020 roku zgodnie z unijną dyrektywa, każdy nowo budowany dom w krajach Unii Europejskiej będzie musiał być energooszczędny. To znaczy, że będzie zużywać wielokrotnie mniej energii od domu budowanego w tradycyjny sposób. W tej dyrektywie mówi się, że wszystkie nowe budynki mają cechować się prawie zerowym zużyciem energii. Energooszczędne domy już są popularne w krajach zachodnioeuropejskich, my dopiero przekonujemy się do takich rozwiązań. Już niebawem takich nowo powstałych domów może być w naszym kraju nawet 100 tysięcy.

- W Polsce coraz więcej osób w swoich domach instaluje kolektory słoneczne i pompy ciepła, bo to one zmniejszają rachunki za ogrzewanie oraz za ciepłą wodę użytkową.


Artur Lewandowski z Płocka
: Na początku zainstalowałem panele słoneczne do ogrzania wody, potem ogniwa fotoelektryczne, a dzisiaj mam też elektrownię wiatrową, która jeszcze nie jest wykorzystywana, ale czeka na ustawę o OZE. Cały system z 3 elementów kosztował ok. 20 tys. zł, a przynosi oszczędność ok. 2 tys. zł rocznie.

- W przyszłości mając takie instalacje będzie można na słońcu także zarobić. Aby jednak sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej zielonej energii była możliwa, konieczne jest przyjęcie ustawy o OZE.


Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki
: Budujemy rynek, który ma być rentowny i racjonalny w działaniu przez lata i który ma wytworzyć wartość dodaną z tego, że także w Polsce otworzył się nowy obszar gospodarki, a tym, którzy dysponują odpowiednim potencjałem gruntowym i nieruchomościami, tworzymy szansę na dodatkowe dochody.

- Dzięki przepisom dotyczącym obowiązku skupu nadwyżek zielonej energii od gospodarstw domowych, możliwa będzie realizacja idei samo-spłacającego się domu, z zamontowana instalacją fotowoltaiczną.

Mariusz Klimczak, prezes BOŚ Bank
: Samo-spłacający się dom, dzięki przychodom ze sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej oraz dzięki oszczędnościom, sam może zarabiać na siebie, sam się spłacać.. To powoduje, że jest on dostępny dla tysięcy polskich rodzin w całym kraju.

- Dzięki temu w Polsce w ciągu 5 lat może powstać nawet 100 tys. takich domów jednorodzinnych.


Bartosz Turek, ekspert rynku nieruchomości z Home Brokers: Nie wszędzie będzie można wybudować taki dom. Aby elektrownia działała, trzeba mieć ok. 300 m2 dachu nachylonego z w kierunku południowym lub poświęcić na ten cel 1000 m2 niezacienionej działki.

- Nowa ustawa o OZE może wejść w życie na początku przyszłego roku.


Przygotowała Justyna Golonko.