Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Bartłomiej Makowski 21.11.2023

Pomarańczowa rewolucja - Ukraina spogląda w stronę wolności

- Część ukraińskiego społeczeństwa doszła do wniosku, że trzeba pójść przykładem takich narodów jak Czesi, czy Polacy i po prostu walczyć o swoje prawo do obrony własnego wyboru - mówił w 2004 roku szef redakcji ukraińskiej Programu V Polskiego Radia Andrzej Rybałt.
Wiktor Juszczenko podczas pomarańczowej rewolucji, autor: http:www.hds.org.ua, źr. Wikimedia CommonsCCWiktor Juszczenko podczas "pomarańczowej rewolucji", autor: http://www.hds.org.ua/, źr. Wikimedia Commons/CC

19 lat temu, 21 listopada 2004 roku, Wiktor Janukowycz został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich na Ukrainie. Jawne fałszerstwo spowodowało, że społeczeństwo wyszło na ulice. Tak rozpoczęła się "pomarańczowa rewolucja".


Posłuchaj
13:07 ukraina - co dalej.mp3 Audycja Romana Czejarka i Małgorzaty Słomkowskiej w Programie Pierwszym Polskiego Radia z 25 listopada 2014 o ówczesnej sytuacji na Ukrainie.

 

Opozycja już niemalowana

- Kilkanaście procent, jeśli nie kilkadziesiąt, gdyby te wybory odbyły się w sposób uczciwy, pragnie integracji ze strukturami euroatlantyckimi - wyjaśniał szef redakcji ukraińskiej Programu V Polskiego Radia Andrzej Rybałt na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia z 25 listopada 2014. - Władza wreszcie musi traktować opozycję nie tylko jako partnera, ale również jako potencjalną siłę, która przejmie władzę.

6 grudnia odbyły się obrady okrągłego stołu z udziałem pomarańczowej opozycji i  władz. W roli mediatora wystąpił m. in. Prezydent Rzeczpospolitej Aleksander Kwaśniewski. Kijów, w czasie trwania rewolucji, odwiedzili także między innymi Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa.

Groźba podziału?

Ustępujący prezydent Ukrainy Leonid Kuczma już na samym początku wystąpień wprowadził w kraju stan wyjątkowy. Stabilność państwa została zachwiana, a w dyskursie pojawiły się pytania o możliwość podziału Ukrainy.

- Powiedziałbym, że w rezultacie tych wyborów podział ma nieco inny charakter. Jest to podział na te regiony gdzie władzy udawało się oszukiwać na wyborach bardziej, i na te, w których mniej – mówił ukraiński pisarz Jurij Andrychowicz.

Zmarnowana okazja

W wyniku powtórzonej tury prezydentem został Juszczenko. Misję tworzenia rządu powierzono Julii Tymoszenko. Z czasem przedstawiciele niedawnej opozycji zaczęli walczyć między sobą o władzę. To spowodowało kryzys zaufania do prozachodnich polityków.

"Pomarańczowa rewolucja" była pierwszym  aktem prozachodnich ambicji ukraińskiego społeczeństwa o tak dużym zasięgu. W roku 2010 Wiktor Janukowycz pokonał Juszczenkę w wyborach prezydenckich, zawracając Ukrainę z proeuropejskiego kursu.

Preludium Euromajdanu

21 listopada 2013 roku społeczeństwo ukraińskie ponownie zaprotestowało, tym razem przeciw odłożeniu przez Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Rozpoczęły się protesty na Euromajdanie, które doprowadziły do obalenia prezydenta.
Posłuchaj popołudniowej audycji w Programie Pierwszym Polskiego Radia z 25 listopada 2014 o ówczesnej sytuacji na Ukrainie.

bm