Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Maciej Machcewicz 29.04.2017

Al-Andalus - muzułmański podbój Hiszpanii

- Podbój był tak szybki i niespodziewany, że zaskoczył samych władców świata muzułmańskiego. Kalif w Damaszku sam nie wiedział czy nagrodzić, czy ukarać zwycięskich dowódców – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.
Bitwa pod GuadaleteBitwa pod Guadalete Wikimedia Commons/domena publiczna
Posłuchaj
  • Półwysep pod władza muzułmańską - audycja Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 4.01.2002)
Czytaj także

1306 lat temu, 29 kwietnia 711 na Gibraltarze wylądowały muzułmańskie wojska pod wodzą Tarika ibn Zijada. Rozpoczął się islamski podbój Półwyspu Iberyjskiego.

W tym czasie znakomita większość tego terenu znajdowała się pod panowaniem Królestwa Wizygotów. Dość słabego, ale jednak stanowiącego poważną siłę w ówczesnym świecie. Nic nie zapowiadało rychłej klęski.

W ciągu siedmiu lat, do 718 roku oddziały muzułmańskie (Arabowie i Berberowie) opanowali prawie cały Półwysep Iberyjski, z wyjątkiem ziem zajmowanych przez Basków i kawałka Asturii.

Rozpoczęła się nowa epoka, długowieczne rządy muzułmanów na zachodnim krańcu Europy. Ludność hiszpańska poczęła nazywać najeźdźców Moros, to znaczy Maurowie. Opanowany przez siebie obszar nazwali Al-Andalus, stąd nazwa dzisiejszej Andaluzji.

Pochód muzułmański nie zatrzymał się na terenie Hiszpanii. Szedł dalej w stronę Francji i został zatrzymany przez Karola Młota dopiero w 732 roku w bitwie pod Poitiers.

- Podbój był tak szybki i niespodziewany, że zaskoczył samych władców świata muzułmańskiego. Kalif w Damaszku sam nie wiedział czy nagrodzić, czy ukarać zwycięskich dowódców – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.

Zdobyte ziemie półwyspu zostały włączone do kalifatu damasceńskiego. Sytuacja uległa zmianie w 755 roku, gdy dynastia Umajjadów została obalona, a jedyny ocalały jej członek przedostał się na teren Półwyspu Iberyjskiego. Abd-ar Rahman szybko przejął władzę i stworzył niezależny emirat ze stolicą w Kordobie.

Rekonkwista, czyli proces odbijania ziem spod władzy muzułmańskiej, ruszyła z Asturii dopiero w drugiej połowie IX wieku. Kampania trwała blisko osiem wieków.

O muzułmańskich rządach w średniowiecznej Hiszpanii posłuchaj w audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

mjm