Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Michał Czyżewski 13.07.2024

Jarosław Marek Rymkiewicz. "Poeta cudownych sprzeczności", "twórca wielu epok"

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 89 lat temu, 13 lipca 1935 roku. Poeta bywał gościem audycji nie tylko w Polskim Radiu, lecz także w polskich rozgłośniach BBC, Radia Wolna Europa i Radio France Internationale. Jego głosu możemy posłuchać w serwisie specjalnym przygotowanym przez portal PolskieRadio.pl. 

"Budzenie umarłych". Światy Jarosława Marka Rymkiewicza

– Pisarska tajemnica Rymkiewicza tkwi w wielkiej różnorodności: z jednej strony uprawia własną twórczość, z drugiej zaś z wielkim uczuciem potrafi pisać o twórczości innych pisarzy polskich – ocenia w jednym z nagrań krytyk literacki Janusz Drzewucki. Na niezwykłą skalę humanistycznych zainteresowań zwraca także uwagę Elżbieta Czerwińska z wydawnictwa Sic!. – Jego życie jest długie i obfitujące w różne okresy twórczości, w różne pasje, którym się w danym okresie życia poświęcał. To jeden z wielkich poetów XX wieku, który przeniknął jeszcze w XXI wiek – zauważyła.

Tę różnorodność oddają materiały dźwiękowe zgromadzone w serwisie rymkiewicz.polskieradio24.pl, gdzie przypominamy - z archiwów Polskiego Radia oraz polskich sekcji nadawców zachodnich - wywiady z pisarzem, lektury jego książek, a także opowieści znawców jego bogatej twórczości, obejmującej zarówno poezję, jak i eseistykę, prozę, wreszcie szkice historycznoliterackie i historiozoficzne.

Poznajemy tam Jarosława Marka Rymkiewicza jako "poetę cudownych sprzeczności" (zdaniem prof. Jarosława Ławskiego), kontynuatora tradycji wielkiej literatury polskiej (w oczach Krzysztofa Koehlera), a także autora powieści politycznej, od której nie można się oderwać (prof. Maciej Urbanowski) i twórcę "fascynującej i sensacyjnej" serii książek o Adamie Mickiewiczu (Przemysław Dakowicz), wreszcie - "postać fascynującą i czasem niezwykle irytującą" (Marcin Sendecki).

shutterstock Mickiewicz 1200.jpg
"Zawładnął nami. Żaden naród nie ma takiego pisarza". Rymkiewicz o Mickiewiczu

Wspomniany Adam Mickiewicz - jako postać o szczególnym znaczeniu dla pisarstwa Jarosława Marka Rymkiewicza - pojawia się w serwisie specjalnym wiele razy, m.in. za sprawą lektury książek z poświęconego wieszczowi historycznoliterackiego cyklu "Jak bajeczne żurawie. Prezentujemy fragmenty czterech części serii: czytanych w 1991 roku w RWE "Żmutu" i "Baketu" oraz nagranych w 2019 tomów "Do Snowia i dalej" i "Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze" w interpretacji Jarosława Gajewskiego.

Przede wszystkim jednak słuchamy głosu samego poety. Jego wspomnień z dzieciństwa, na którym cieniem położyła się II wojna światowa, opowieści o zostawaniu poetą, miłości do muzyki i o ogrodzie w Milanówku, który zajął ważne miejsce w dojrzałym życiu i dziele Jarosława Marka Rymkiewicza. Pisarz zabiera nas także na wyprawę śladami swej twórczości, która dzięki swej nadzwyczajnej rozpiętości obejmuje kilka wieków ("potrafię wydobyć z siebie poczucie życia równocześnie w kilku czasach") i wiedzie ścieżką wydeptaną między historią, filozofią, polityką, literaturą i codziennością - a po drodze nie zabraknie kontrowersji ("»Wieszanie« mówi, że jedynym sposobem na zbudowanie trwałej niepodległości jest krew").

Posłuchaj
19:11 jarosław marek rymkiewicz.mp3 Jarosław Marek Rymkiewicz: poetą stałem się po wielu latach pisania wierszy. W audycji "Radiowe portrety pisarzy" z pisarzem rozmawia Małgorzata Baranowska (PR, 1981)

 

adam mickiewicz maryla polona 1200.jpg
Śledztwo Rymkiewicza: co chciał przed nami ukryć Mickiewicz?

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu specjalnego poświęconego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi!

***

Jarosław Marek Rymkiewicz jest znany głównie z twórczości poetyckiej. Pierwszy tomik poezji wydał w 1957 roku. W roku 2003 otrzymał Nagrodę Literacką "Nike" za tom poezji "Zachód słońca w Milanówku". W 2008 roku jego książka o insurekcji kościuszkowskiej "Wieszanie" została nagrodzona Nagrodą Literacką imienia Józefa Mackiewicza. Jarosław Marek Rymkiewicz tłumaczył też poezję anglo- i hiszpańskojęzyczną. Znany jest również jako dramaturg, tragediopisarz i komediopisarz, napisał również dwie powieści.

Bogata twórczość

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 r. w Warszawie w rodzinie prozaika Władysława Szulca, pochodzenia niemiecko-polskiego i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan, pochodzenia tatarsko-niemieckiego. Rodzina Szulców zmieniła nazwisko po niemieckim przodku pod wpływem wojennych przeżyć w połowie lat 40. XX w. (nazwisko Rymkiewicz było przedwojennym pseudonimem literackim Władysława Szulca).

mickiewicz towiański 1200 polona.jpg
Mickiewicz i Towiański. Fragmenty książek "Żmut" i "Baket"

W 1957 r. Rymkiewicz wydał swój pierwszy tomik wierszy "Konwencje". Swój program poetycki oparł na klasycyzmie rozumianym jako odwołanie się do tradycji literackiej, zwłaszcza barokowej, a sformułował go w pracy "Czym jest klasycyzm. Manifesty poetyckie" z 1967 r. Potem ukazały się takie tomiki, jak: "Człowiek z głową jastrzębia" (1960), "Metafizyka" (1963), "Co to jest drozd" (1973).

Rymkiewicz jako autor dramatyczny debiutował pod koniec lat 50. XX w. na łamach miesięcznika "Dialog" dwiema imitacjami dramatów antycznych - "Eurydyka, czyli każdy umiera tak, jak mu wygodniej" (1957) i "Odys w Berdyczowie" (1958). W latach 60. publikował co kilka lat nowe komedie i tragifarsy pisane bujnym, wręcz barokowym językiem. Były to m.in. "Król w szafie" (1960), "Lekcja anatomii profesora Tulpa: według Rembrandta" (1964), "Porwanie Europy" (1971), "Niebiańskie bliźnięta" (1973) i "Dwór nad Narwią" (1979).

W 2017 r. ukazał się wybór sztuk pisarza pt. "Dwór nad Narwią", który opublikowano jako 10. tom serii "Dramat polski. Reaktywacja" w Wydawnictwie Instytutu Badań Literackich. W książce pomieszczono cztery utwory Rymkiewicza: "Lekcja anatomii profesora Tulpa (według Rembrandta)", "Król Mięsopust", "Ułani" i "Dwór nad Narwią". Podczas promocji w Instytucie Teatralnym w Warszawie redaktor naczelny "Teatru" prof. Jacek Kopciński przypomniał, że "druga połowa lat 60. XX w. i lata 70. to był ten czas eksplozji Rymkiewicza dramatopisarza". Zauważył, że "jego sztuki były dość często wystawiane, po kilkanaście razy w tamtych sezonach".

Jarosław Gajewski 1200.jpg
Posłuchaj, jak "Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze"

Sztuki Rymkiewicza inscenizował Piotr Cieplak - "Porwanie Europy" w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (2017) i "Ułanów" w Teatrze Narodowym w Warszawie (2018). Zdaniem krytyków obie inscenizacje okazały się "wydarzeniami artystycznymi sezonu".

Poeta był również autorem kongenialnych przekładów sztuk z okresu hiszpańskiego Złotego Wieku pióra Pedro Calderona de la Barca - "Życie jest snem", "Księżniczka na opak wywrócona" i "Niewidzialna kochanka". Tłumaczył też utwory dramatyczne hiszpańskiego poety Federico Garcii Lorki - "Dom Bernardy Alba" i "Yerma, czyli bezpłodna". Jego imitacje dramatów Calderona z sukcesami inscenizowano w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze TVP.

świtezianka do snowia 1200.jpg
Rymkiewicz i tajemnice polskiego romantyzmu

Jarosław Marek Rymkiewicz w 1964 roku podpisał list pisarzy, protestujących przeciwko listowi 34. W 1976 roku podpisał list protestacyjny przeciwko zmianom w Konstytucji PRL. Od początku lat 80. był związany z opozycją. 

***

Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł 3 lutego 2022 roku.

IAR/as/mc