Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 28.02.2021

Prof. Panfil: nasza wolność jest nie tylko chwałą tych, którzy żyją, ale triumfem tych, którzy zginęli

- Dla "Żołnierzy Wyklętych" najważniejsza była przysięga. Nie było w niej fragmentu, że mieli walczyć tak długo, jak będzie to dla nich wygodne. Przysięgali Bogu, Ojczyźnie i sobie, że będą walczyć o Polskę wolną i suwerenną - powiedział prof. Tomasz Panfil historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Żołnierze WyklęciŻołnierze Wyklęciwykleci.ipn.gov.pl
Posłuchaj
  • Prof. Tomasz Panfil o walce "Żołnierzy Wyklętych" o niepodległą Polskę ("PRL - historia prawdziwa")
Czytaj także

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" poświęcony bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i wciąż walczyli o niepodległość Polski, tym razem z sowieckim okupantem.

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
Prezydencki minister: "Żołnierze Wyklęci" stali się w ostatnich latach częścią pamięci narodowej

Tego właśnie dnia w 1951 roku zostali zamordowani przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ostatniej ogólnopolskiej konspiracji antykomunistycznej. Prof. Tomasz Panfil przypomniał, że już od drugiej połowy 1944 roku rozpoczęło się stopniowe eliminowanie polskich oddziałów zbrojnych.

Posłuchaj
18:42 PR24_mp3 2021_02_28-11-06-23.mp3 Prof. Tomasz Panfil o walce "Żołnierzy Wyklętych" o niepodległą Polskę ("PRL - historia prawdziwa")

- Wiemy, że część z nich przetrwa jeszcze długo, ale niestety wobec potęgi Związku Sowieckiego walka zbrojna była już przegrana. Był to przeciwnik, z którym polskie podziemie wygrać nie mogło. Wtedy pojawił się nowy i ciekawy pomysł na prowadzenie walki ideologicznej, propagandowej, polegającej na stymulowaniu oraz tworzeniu oporu społecznego. Miał ją realizować właśnie WiN - przypomniał historyk.

Pomimo świadomości, że walka jest nie do wygrania, dla "Wyklętych" najważniejsza była przysięga. - Nie było w niej fragmentu, że mieli walczyć tak długo, jak będzie to dla nich wygodne. Przysięgali Bogu, Ojczyźnie i sobie, że będą walczyć o Polskę wolną i suwerenną - przypomniał prof. Panfil.

W momencie zakończenia II wojny światowej w Polsce działało 80 tys. partyzantów antykomunistycznych. Jak podkreślił gość Roberta Tekielego, nasza wolność jest nie tylko chwałą tych, którzy żyją, ale przede wszystkim triumfem tych, którzy zginęli. - To oni ją wywalczyli i ją im zawdzięczamy - stwierdził.

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: prof. Tomasz Panfil historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24/db