Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Izabella Mazurek 24.09.2012

"Solidarność" przed sądem PRL

23 września 1980 roku, wydając zgodę na rejestrację "Solidarności", sąd podkreślił, że takie było oczekiwanie społeczne.
Solidarność przed sądem PRL
Posłuchaj
  • Sąd Wojewódzki w Gdańsku rejestruje wniosek o powstaniu NSZZ "Solidarność"

Sąd Wojewódzki w Gdańsku wydał postanowienie o rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność”. W uzasadnieniu postanowienia sąd informował, że były podstawy prawne, żeby odrzucić wniosek o rejestrację "Solidarności”, ale taka odmowa nie spełniałaby społecznych oczekiwań. Dlatego sąd postanowił zarejestrować ten związek, dokonując "odpowiedniej korekty statutu”, tak żeby nie był on sprzeczny z konstytucją PRL.

Sąd podkreślał, jaką rolę związkom zawodowym narzuca konstytucja PRL, m.in. że związki zawodowe "współuczestniczą w kształtowaniu i realizacji zadań w dziedzinie społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, poprawy warunków pracy i załóg pracowniczych oraz oddziaływania na stan świadomości społecznej i socjalistycznych stosunków międzyludzkich”.
Sąd przyznał, że rejestracja "Solidarności” była możliwa dzięki porozumieniom z 31 sierpnia 1980 roku zawartymi w Gdańsku między stroną rządową a przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego. Przedstawiciele strajkujących zobowiązali się m.in., że nowy związek będzie przestrzegał zasad określonych w konstytucji PRL, że nie zamierza pełnić roli partii politycznej oraz uznaje, że PZPR sprawuje kierowniczą rolę w państwie.
Posłuchaj uzasadnienia sądu w sprawie z rejestracji "Solidarności”.
Więcej o tym jak powstała "Solidarności” słuchaj i czytaj w naszym serwisie specjalnym Sierpień'80.