Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Klaudia Dadura 01.05.2019

15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zobacz plan głównych obchodów

Wielka defilada Wojska Polskiego, pokazy kawaleryjskie czy dzień otwarty w Belwederze - to najważniejsze atrakcje, które będzie można zobaczyć w Warszawie 3 maja. Wiele wydarzeń jest zaplanowanych również na 1 maja - w 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej - oraz na 2 maja, czyli w Dzień Flagi. Cały plan obchodów publikujemy poniżej. 

1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy i 15. rocznica wejścia Polski do UE

11.00-18.00 - piknik Rodzinna Europa w Łazienkach Królewskich. W rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej o godz. 16.00 odbędzie się happening układania ogromnej flagi Unii Europejskiej. W programie pikniku znalazły się także gry, quizy, konkursy, warsztaty i koncerty. 

12.00-18.00 - Festiwal Europejski na Krakowskim Przedmieściu. Na scenie przy ul. Tokarzewskiego pojawią się m.in. artyści z Polski, Grecji i Niemiec. Chętni nauczą się podstaw europejskich tańców - mazura, polki, paso doble, zorby, kankana itd. Przez cały dzień będą się tam również odbywać liczne konkursy z nagrodami.

Z balkonu Hotelu Bristol wybrzmi "Oda do radości", a warszawiacy wraz z artystami operowymi zaśpiewają europejskie hity muzyczne.

Na uczestników festiwalu czeka również wybór dań z kuchni całej Europy. Do żurku, chłodnika litewskiego, czeskiej zupy czosnkowej, joty i węgierskiego gulaszu zasiądziemy przy wspólnym, 28-metrowym stole.

19.00-20.30 - Festiwal Europejski w Multimedialnym Parku Fontann. Pojawią się tam Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego oraz Kayah, Natalia Nykiel, Stanisław Soyka i artyści operowi.

19.00 - koncert w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej - "Symfonia Europejska".

2 maja - Dzień Flagi

11.15 - uroczyste podniesienie Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego (pl. Zamkowy).

14.00 - VII Bieg Flagi, Centrum Olimpijskie Wybrzeże Gdańskie 4.

14.00 - uroczystości na dziedzińcu Belwederu. Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz wręczenie flag państwowych organizacjom z kraju i z zagranicy. Planowane jest również wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. 

Święto Konstytucji 3 Maja

10.00-16.00 - dzień otwarty w Belwederze. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. salę Pompejańską - znaną jako najbardziej reprezentacyjną salę w rezydencji, a także m.in. sale: Zieloną, Marmurową, Malinową, Kominkową, Lustrzaną i Konferencyjną. Zwiedzającym udostępniony zostanie również Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego: gabinet, salonik, pokój szachowy i pokój adiutanta.

10.30 - bieg dzieci z Maskotką na dystansie 700 m. Młodzi biegacze wystartują z al. Hopfera (park Agrykola). Trasa: al. Hopfera, Hoene-Wrońskiego, Górnośląską, aż do mety na ulicy Rozbrat.

11.00 - bieg Konstytucji 3 maja. W tym roku na pięciokilometrowej trasie, która wiedzie przez miejsca związane z osobą i dziełem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - inspiratora prac nad ustawą rządową z 1791 roku, zmierzy się aż 8 tys. biegaczy. Zawodnicy wystartują z al. Hopfera (park Agrykola). Trasa biegu prowadzić będzie ulicami: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykola, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego, aż do mety na ulicy Rozbrat. Limit czasu dla biegu głównego wynosi 60 minut. 

12.00 - uroczystości na placu Zamkowym z udziałem prezydenta. 

14.00 - wielka defilada Wojska Polskiego "Silni w sojuszach". W defiladzie weźmie udział blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Wydarzenie będzie można oglądać na stronie Polskiego Radia. 

Parada zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową. W rejonie parku fontann oraz na bulwarach wiślanych będzie można spróbować wojskowej grochówki. Na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w Wojsku Polskim.

17.00 - meldunek Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP, pokazy kawaleryjskie. Szwadron Przyboczny Prezydenta RP w szyku konnym przejedzie spod Ermitażu pod Pałac na Wyspie. Tam dowódca oddziału złoży meldunek.

Następnie na terenie rekreacyjnym przy Ermitażu odbędą się pokazy kawaleryjskie - musztra i prezentacja umiejętności we władaniu białą bronią. Wydarzenie z udziałem Szwadronu Przybocznego Prezydenta RP organizowane jest w Łazienkach Królewskich dla upamiętnienia zasług księcia Józefa Poniatowskiego w budowaniu struktur Wojska Polskiego.

kad