Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 19.11.2012

Te dzieci nie potrzebują twoich pieniędzy, ale serca!

- Chodzi o to, aby najmłodsi mogli godnie przeżyć święta. Wysyłają do nas tysiące listów w których piszą, co jest dla nich najważniejsze i o to próbujemy zadbać - tłumaczy Ewa Dados organizatorka akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".
Te dzieci nie potrzebują twoich pieniędzy, ale sercaGlow Images/East News

- Kiedy czytamy, że dla jakiegoś dziecka ważna jest troska i że mama jest chora, staramy się skontaktować z naszym najbliższym biurem i wysyłamy wolontariusza, psychologa, czy pracownika opieki społecznej – opowiada gość Jedynki.

Po takim sygnale równolegle szykowana jest paczka, czyli to, o co dzieci proszą. Głównie jest to jedzenie z długim terminem przydatności do spożycia oraz ciepłe ubrania. - Buty, szaliki, rękawiczki, czapki, no i zabawki, a także książki - wymienia Dados. - Zgodnie z naszym regulaminem staramy się dać to, co możemy dać drugiemu człowiekowi. Czyli od czasu, zainteresowania, ciężkiej pracy, poprzez wypożyczenie samochodu, czy powierzchni magazynowej. A na końcu są paczki. To dwadzieścia tysięcy paczek i troska o kilkanaście tysięcy rodzin wielodzietnych – dodaje.

Tegoroczna edycja to już dwudziesta Ogólnopolska Akcja Charytatywna “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Jest to jedyna w Polsce akcja, w której nie są zbierane pieniądze, a jedynie dary rzeczowe.

Patronem akcji jest Polskie Radio.

Wszystko zaczęło się od Przemka Chojnackiego, który jest obecnie wolontariuszem akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". - Przemek był moim jednym z najbardziej rozmownych i odważnych słuchaczy. W 1993 roku prowadziłam audycję dla najmłodszych "Jasiek i dobranocka dla najmłodszych". Rozmawialiśmy tam o wszystkich ważnych sprawach małych ludzi - opowiada Ewa Dados, organizatorka akcji.

W jednej z rozmów Przemek przyznał się do problemów, z jakimi się boryka. - To był trudny czas. On miał dużo odwagi mówiąc o tym - przyznaje Ewa Dados. - Wtedy pomyśleliśmy, że nie możemy stać bezczynnie i po prostu patrzeć. Chcieliśmy pomóc tak, aby dzieci, przyjaciele Przemka mogły mieć ciepłą kurtkę, wyjątkowe święta, pełne prezentów i radości – tłumaczy.

Wtedy po raz pierwszy w eter popłynęły słowa "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" autorstwa Zbyszka Saweckiego. Aktualnie w ramach wydarzenia na rzecz pomocy dzieciom organizowane są zbiórki darów i imprezy kulturalne na terenie Lubelszczyzny, Podlasia, Małopolski, Podkarpacia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Pomorza, Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Obecnie organizowane są Sztaby Akcji. Wszystkich zainteresowanych udziałem w Pospolitym Ruszeniu Gorących Serc, prosimy o kontakt telefoniczny poprzez bezpłatną infolinię: 800 600 650.

Wielka Uliczna Zbiórka Darów już 2.XII., we wszystkich miejscowościach, w których zarejestrowano Sztaby Akcji. W ramach akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" zbierane są wyłącznie dary rzeczowe: ubrania, buty, zabawki, książki, słodycze, żywność.

Wszystko trafi do dzieci potrzebującym z rodzin wielodzietnych, niepełnych, rozbitych, w trudnej sytuacji materialnej, dzieciom niepełnosprawnym, podopiecznym domów dziecka, świetlic środowiskowych, schronisk, sierocińców, a także palcówek wychowawczo-opiekuńczych. Zgodnie z tradycją Akcji Sztaby organizują zbiórki z myślą o Dzieciach w najbliższym otoczeniu.

Zobacz, gdzie w Twoim mieście można zanieść dary

Rozmawiał Roman Czejarek.

O akcji opowiadali: Ewa Dados - organizatorka akcji oraz Przemysław Chojnacki - wolontariusz.

"Przyjaciel to do siebie ma, że często o nim nie wiesz. Lecz w porę zjawia się, co dnia, gdy jego druh w potrzebie" ...