Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 21.02.2011

Rząd i parlament pracują na pełnym gazie

Michał Szczerba (PO): Rząd konsekwentnie prowadzi ofensywę legislacyjną
Michał SzczerbaMichał Szczerbafot: Wojciech Kusiński/PR

Poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba zaprzecza doniesieniom jednego z tygodników, że Donald Tusk chce się wycofać z zapowiadanych przez rząd reform, gdyż do wyborów zostało za mało czasu.

Poseł przekonywał w magazynie "Z kraju i ze świata", że rząd cały czas wprowadza kolejne projekty ustaw pod obrady Sejmu. Przypomniał, że w tej kadencji przyjęto 759 ustaw i 241 uchwał.

- Teraz rząd zamierza zająć się projektami zdrowotnymi, między innymi ustawą o refundacji wyrobów medycznych - zakomunikował polityk PO Przemysławowi Szubartowiczowi.

Michał Szczerba zapowiada, że zmiany w działalności OFE będą korzystne dla emerytów. Wylicza, że w ciągu ostatnich 10 lat OFE zarobiły 13 miliardów złotych na działalności operacyjnej, a te pieniądze - zdaniem gościa Jedynki - nie zasiliły kont emerytalnych, a powodowały duże koszta.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Rząd pracuje" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

"Z kraju i ze świata" można słuchać w dni powszednie po godz. 12:00

*****

Paweł Wojewódka: Witam pana posła Michała Szczerbę...

Michał Szczerba: Dzień dobry, witam państwa.

P.W.: ...posła Platformy Obywatelskiej. Panie pośle, no właśnie, przed sekundą słyszeliśmy materiał na temat zahamowania ofensywy rządowej. Czy rzeczywiście tak się może zdarzyć i czy w ogóle w Platformie Obywatelskiej panuje takie przekonanie, że skoro do wyborów zostało, no, kilkanaście posiedzeń sejmu, no to nie warto już tak naprawdę zajmować się niczym merytorycznym, tylko dotrwać do tych wyborów i już?

M.Sz.: Nie, to jest oczywiście nieprawda, ponieważ i rząd, i parlament pracują na pełnych obrotach i warto na samym początku powiedzieć o pewnej statystyce tej kadencji sejmu, ponieważ udało nam się uchwalić w tej kadencji 759 ustaw i 241 uchwał. Te prawie osiemset ustaw to jest dorobek legislacyjny tej kadencji i w ramach tego dorobku legislacyjnego oczywiście także są te ustawy, które były zapowiadane na jesieni w ramach tzw. ofensywy i ta ofensywa jest sukcesywnie prowadzona. Wówczas premier i rząd podzielił te projekty jakby na pięć ważnych tematów, są to tematy społeczno–cywilizacyjne, zdrowotne, deregulacyjne oraz związane z konsolidacją finansów publicznych.

P.W.: Panie pośle, ale słowo „ofensywa” zobowiązuje, dlatego że gdyby to miała być ofensywa, no to rozumiem, że to jest tych ustaw bardzo dużo, rzeczywiście zmasowany atak w cudzysłowie.

M.Sz.: Oczywiście, ponieważ te ustawy one nie zostały w jednym momencie przekazane do Laski Marszałkowskiej z Rady Ministrów, tylko są sukcesywnie zgłaszane i sukcesywnie parlament nad nimi proceduje. Warto mówić o konkretach, warto mówić o tym chociażby, że w ramach tego pakietu społeczno-cywilizacyjnego uchwaliliśmy właśnie ostatnio ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, jest procedowana ustawa o ustroju sądów powszechnych, która, jak wiadomo, jest bardzo ważna z punktu widzenia obywatela, ale także kompleksowa reforma szkolnictwa wyższego, która tak naprawdę jest największą tego typu reformą od wielu, wielu lat.

P.W.: No dobrze, panie pośle, a co z reformą służby zdrowia?

M.Sz.: No właśnie, to jest temat bardzo ważny i na tym posiedzeniu sejmu właśnie będziemy zajmować się kontynuacją pakietu zdrowotnego. Przypomnę, że już w tej chwili procedowane są takie ustawy, jak ustawa o działalności leczniczej, ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia, ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, ale przede wszystkim bardzo ważna ustawa o refundacji wyrobów medycznych. Trwają aktualnie prace w podkomisji i tak naprawdę z punktu widzenia nas wszystkich pacjentów ta ustawa będzie miała szczególne znaczenie. Więc ten cały proces, który został rozpoczęty, ten proces, który był w pewnym momencie zachowany także poprzez różnego rodzaju weta śp. prezydenta, one mają w tej chwili szansę, aby wejść na posiedzenia sejmu, wyjść z podkomisji, wyjść z komisji i zostać uchwalane jeszcze w tej kadencji sejmu.

P.W.: No tak, ale jeśli mowa o reformach, to można powiedzieć także o OFE, czyli o zmianie w systemie emerytalnym. Ale te zmiany zostaną opóźnione. Mówił o tym minister Michał Boni. Są z tym jakieś problemy.

M.Sz.: Nie, trwają oczywiście konsultacje, ponieważ przypomnijmy sobie, że wielka reforma systemu emerytalnego w Polsce weszła w roku 99, minęło prawie 12 lat od tego momentu i warto dokonywać ważnych podsumowań. Wówczas zawarto pewien pakt społeczny z przyszłymi emerytami i także z tymi wszystkich osobami, pracownikami, pracodawcami, którzy płacą składki na ubezpieczenie emerytalne, i w związku z tym trwa dyskusja. Natomiast zmiany, które proponuje rząd, przede wszystkim są korzystne dla przyszłych emerytów, ponieważ one dają większą gwarancję, że te świadczenia będą wyższe, będą w lepszym sposób zarządzane, ale także są ważne z punktu widzenia budżetu państwa, z punktu widzenia deficytu, ponieważ już w tej chwili ZUS, w tej chwili skarb państwa musi przekazywać miliardowe kwoty do OFE. A przypomnijmy tylko, że OFE zarobiło w ostatnich 10 latach ponad 13 miliardów na zwykłych operacjach, które nie zwiększają jakby kapitału przyszłych emerytur, a powodują duże koszty i obciążenia administracyjne.

P.W.: Bardzo dziękuję. To był poseł Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej. Dziękuję za komentarz.

M.Sz.: Dziękuję bardzo.

(J.M.)