Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 21.04.2011

Rachmistrzów obowiązuje tajemnica

Magdalena Janczur Knapek (Centralne Biuro Spisowe): Dane, które podajemy podczas Narodowego Spisu Powszechnego, są bezpieczne.
Rachmistrz Stanisław Klepacz odwiedza lubelską rodzinęRachmistrz Stanisław Klepacz odwiedza lubelską rodzinę(fot. PAP/Wojtek Jargiło)

W "Sygnałach Dnia" poinformowała, że pracownicy statystyki podpisali oświadczenie o zachowaniu tajemnicy statystycznej. Rachmistrze spisowi oprócz tego, że byli szkoleni, musieli także złożyć na piśmie odpowiednie oświadczenie.

- W momencie kiedy osoba sama zacznie się spisywać za pomocą Internetu i utworzy własne indywidualne hasło, dostęp do jej danych będzie zablokowany – podkreśliła Magdalena Janczur Knapek.

Gość radiowej Jedynki informowała, że podszywanie się pod kogoś lub podawanie jego danych, jest karalne zgodnie z artykułem 270 k.k. Zapewniała, że dane, które przekazujemy w czasie Narodowego Spisu gwarantują nam anonimowość.

- Są one natychmiast szyfrowane i trafiają do bazy danych GUS – zauważyła Agnieszka Nowakowska z Centralnego Biura Spisowego.

Eksperci zaznaczają, że zawsze możemy sprawdzić rachmistrza, który przyjdzie nas spisać. Powinien on przede wszystkim posiadać legitymację spisową.

Mamy także możliwość zadzwonienia na infolinię 800 800 800 lub 22 44 44 777 i potwierdzenia jego danych.

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca.

(pp)

Aby wysłuchać relacji Henryka Szrubarza, wystarczy wybrać "Rachmistrzów obowiązuje tajemnica" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.