Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 23.05.2011

Być kobietą - mediom może to przeszkadzać

Jak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań Kongresu Kobiet płeć piękna stanowi zaledwie 14,6 proc. osób zapraszanych do programów publicystycznych. W większości z nich występują mężczyźni.
Być kobietą - mediom może to przeszkadzaćGlow Images/East News

Iwona Piątek, przewodnicząca Partii Kobiet przypuszcza, że to dlatego, że kobiety są za mało kontrowersyjne. - Panowie w emocjach mówią różne niegrzeczne rzeczy. Kobietom to się prawie nie zdarza – zauważyła. Teoretycznie to dobrze, ale z obserwacji wynika, że media chętniej zapraszają do programów osoby nieprzewidywalne, które potrafią wypowiadać się w sposób kontrowersyjny i niepoprawnie się zachowywać.

Iwona

Powodem rzadszej obecności kobiet w mediach może być również to, że w odróżnieniu od mężczyzn wypowiadają się one jedynie na tematy, na których się znają. - Ekspertki wiedzą, w jakich dziedzinach mogą się wypowiadać. Nie są ekspertkami o wszystkiego tak, jak na przykład poseł Kłopotek, czy poseł Niesiołowski – stwierdziła Piątek. Dodała, że kobieta zanim zdecyduje się o czymś mówić to musi być pewna, że coś na ten temat wie.

Zdaniem Piętek wynika to z ich odpowiedzialności - To my odpowiadamy za rodziny, za dzieci, za wszystkich członków rodziny i wiemy, czym jest odpowiedzialność. Natomiast panowie, mężczyźni rodzą się z tym, że są doskonali, że wszystko wiedzą, że są lepsi, że to oni mają zabierać głos – tłumaczyła przewodnicząca Partii Kobiet.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Iwona Piątek" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00 - 19.30.