Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 24.06.2011

Z Rosją otwarcie o trudnych sprawach

Prof. Adam Daniel Rotfeld (Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych): Na Polsko-Rosyjskim Kongresie Mediów widać, że geopolityka nie musi zdominować naszych relacji.
Adam Daniel RotfeldAdam Daniel RotfeldFot. W. Kusiński
Posłuchaj
  • Rozmowa z prof. Rotfeldem
  • Podsumowanie Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów - relacja Grzegorza Ślubowskiego i Krzysztofa Grzesiowskiego
Czytaj także

- Rosjanie mówią, chyba po raz pierwszy tak otwarcie, o trudnych dla siebie sprawach - relacjonuje obrady Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów, prof. Adam Daniel Rotfeld. Dodaje, że jest pod wrażeniem rosyjskiej delegacji na kongres – także w wymiarze intelektualnym. Aleksandr Awdiejew, minister kultury Rosji mówił np. o sposobie finansowania kultury w obu krajach, konkludując, że Rosjanie mogą się od nas uczyć. - Warunkiem dialogu jest to, że strony nie boję sie odsłonić swoich słabości - komentuje gość "Popołudnia z Jedynką".

Zdaniem prof. Rotfelda geopolityka w coraz mniejszym stopniu określa wzajemne stosunki Polski i Rosji. - W ogóle teraz jest tak, że charakter relacji między krajami zależy od wzajemnego stosunku społeczeństw - tłumaczy prof. Rotfeld. Jednocześnie zwraca uwagę na to, że w Rosji nigdy nie było samorządu, nie było też mieszczaństwa, stąd trudności w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i klasy średniej.

>>>Pełny tekst rozmowy

Kongres jest inauguracją nowego bytu - Polsko-Rosyjskiego Centrum Pojednania i Dialogu. - Nawet najpiękniejsza idea, aby mogła być zrealizowana powinna mieć ramy instytucjonalne - wyjaśnia prof. Rotfeld. Opowiada o genezie powstania centrum. - W ramach grupy ds. trudnych dyskutowaliśmy na wiele skomplikowanych tematów: zbrodnia katyńska, Pakt Ribbentrop Mołotow, sowietyzacja. Gdy w końcu udało nam się w poszczególnych sprawach osiągnąć porozumienie, okazało sie, że właściwie nie możemy nic zrobić poza stwierdzeniem, że sie z sobą zgadzamy. Stąd list do premierów Polski i Rosji z wnioskiem o powołanie instytucji, która by te problemy rozwiązywała.

Zdaniem prof. Rotfelda, największym problemem we wzajemnych stosunkach jest teraz balast psychologiczny, który sprawia, ze Polacy i Rosjanie nie maja do siebie zaufania.- Zaciążyła tutaj, nie bez winy strony rosyjskiej, katastrofa smoleńska - mówi. Gdyby nie ten psychologiczny balast Polakom łatwiej byłoby zrozumieć sprawę gazociągu Północnego, Rosjanom - kwestię tarczy antyrakietowej.

Rozmawiali: Krzysztof Grzesiowski i Grzegorz Ślubowski.

Patronem Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów jest Program Pierwszy Polskiego Radia.

(lu)