Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 06.09.2011

Debata Jedynki: Gospodarka głupcze!

W studiu Jedynki spotkali się przedstawiciele wszystkich partii politycznych, które zasiadają w Sejmie. Każdy z gości przedstawił własną wizję tego, jak wyglądać powinna polska gospodarka, co należy zmienić, a czego nie.
Debata w studiu Jedynki.Debata w studiu Jedynki. fot.W.Kusiński/PR
Galeria Posłuchaj
  • Debata Jedynki: Gospodarka głupcze!

– My, jako Platforma, nie mamy potrzeby zmieniać zdania na temat gospodarki i finansów w Polsce. Działania zostały podjęte i będą kontynuowane – stwierdził Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej. Dodał, że potknięcia przy realizacji niektórych projektów, jak chociażby problemy z budową słynnego już odcinka autostrady A2, nie mają wpływu na stan polskiej gospodarki. – Jeśli chodzi o finanse publiczne, to minister Rostowski zapowiedział, że w ciągu dwóch lat dług publiczny zostanie ograniczony o 80 miliardów. Zapowiedzieliśmy na 2013 rok powrót do 22-procentowej stawki podatku wat. Mamy nakierowane działania na zwiększenie popytu – wymieniał poseł Czerwiński.

– Plany, zamierzenia i obietnice – tak propozycje Platformy skwitowała Beata Szydło, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. – PO proponuje to samo, co cztery lata temu – dodała. – Minister Rostowski obiecuje, że w budżecie znajdzie 80 miliardów złotych. Tylko nie powiedział, gdzie tych pieniędzy będzie szukał i z czego będą one ścinane – zauważyła poseł.

Jak poinformowała Beata Szydło, po wyborach Prawo i Sprawiedliwość planuje wzmocnić inwestycje w kraju; zamierza także lepiej i skuteczniej wydawać unijne pieniądze.

Nieco inne podejście do spraw gospodarki zaprezentował Sławomir Kopyciński z SLD. – My, jako Sojusz Lewicy Demokratycznej, chcemy zapewnić wszystkim Polakom godne życie. To najważniejszy cel naszego programu wyborczego – podkreślił. – Chcemy dać pracę ludziom, którzy jej nie mają – dodał.

Jak tłumaczył Kopyciński, z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że czterdzieści procent absolwentów szkół wyższych to osoby bezrobotne. – Platforma skazała także na trwałe bezrobocie osoby po 50. roku życia – dodał poseł. Stwierdził, że godne życie należy się także emerytom i rencistom. – Chcemy dać godną emeryturę i rentę tym, którzy dziś żyją za głodowe świadczenia. Podczas gdy koszty utrzymania wzrosły aż o 40 proc., to wysokość rent i emerytur – o 10 – zauważył.

Poseł Kopyciński zapowiedział także, że jeśli SLD przejmie władzę, to w pierwszej kolejności zlikwiduje niepotrzebne instytucje i zmniejszy biurokrację. – Od IPN-u na Funduszu Kościelnym kończąc. To jest kilkaset milionów złotych w skali roku – mówił. – Wyeliminujemy z budżetu marnotrawstwo publicznych pieniędzy – skwitował.

Przyznał także, że politycy SLD myślą o tym, żeby wrócić na jakiś czas do trzeciej stawki podatkowej od osób najlepiej zarabiających. – Tym, którzy płacili podatek 40-procentowy, obniżyliśmy go o 8 proc., a tym, którzy płacili 19 proc. – tylko o jeden procent – tłumaczył.

Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki, stwierdził, że program gospodarczy realizowany z Platformą Obywatelską podczas tej kadencji się sprawdził, dlatego PLS planuje nadal trzymać wspólny kurs z PO. – Ten program gospodarczy, który do tej pory realizowaliśmy, bardzo dobrze funkcjonował. Dzisiaj nasza gospodarka bardzo dobrze funkcjonuje – podkreślił Kasprzak.

Nadmienił jednak, że trzeba być czujnym, jeśli chodzi o bezpieczeństwo polskiej gospodarki. – Nasza gospodarka jest ściśle powiązana z gospodarką europejską i światową. I tu niezależnie do nas może coś się wydarzyć, ale powinniśmy być na to przygotowani – stwierdził.

Paweł Poncyliusz poinformował natomiast, że klub Polska Jest Najważniejsza chce, aby każdy płacił taki sam podatek dochodowy. – Po pierwsze chcemy wprowadzić 19-procentowy PIT z podwójną kwotą wolną od opodatkowania – mówił. PJN chce także ułatwić funkcjonowanie małym i drobnym przedsiębiorstwom, ponieważ – jak zauważył Poncyliusz – to głównie one wytwarzają polskie PKB. – Chcemy zdjąć z nich wszystkie bariery biurokratyczne – zdradził.

Debatę poprowadził Przemysław Szubartowicz.

***

Na kolejną Debatę Jedynki zapraszamy Państwa w najbliższy wtorek (13 września). Wówczas to zaproszeni goście będa mówili o polityce społecznej.

(mb)

>>>Pełny zapis Debaty do przeczytania