Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 30.04.2010

Sezon turystyczny rozpoczęty

Majowy weekend z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym terminem dla urlopowych wyjazdów. To także początek sezonu turystycznego w Polsce.

Turystyka jest ważną dziedziną gospodarki jednak trudno ocenić jej wkład ekonomiczny, ponieważ obejmuje tak naprawdę zapotrzebowanie i zakupy bardzo różnych usług czy towarów. Wokół niej rozwijają się więc i inne branże, bo to nie tylko właściciele hoteli czy restauracji, ale też handel, rolnictwo czy transport.

Trzeba też pamiętać, że w wielu mniejszych miejscowościach, do których przyjeżdżają turyści, mali przedsiębiorcy działający w obrębie turystyki nie utrzymaliby się, gdyby opierali się tylko i wyłącznie na popycie lokalnym. "Dopływ pieniędzy z zewnątrz jest tak naprawdę racją ich bytu, a to przyczynia się także i do jakości życia lokalnych mieszkańców, którzy mają większy wybór, większą ofertę no i miejsca pracy. " -podkreśla prof. Ewa Dziedzic, kierownik Katedry Turystyki w SGH.

Polski rynek turystyczny w ogóle, także jeśli chodzi o Polaków, staje się coraz bardziej podobny do rynków innych krajów europejskich. Wśród Polaków rośnie zainteresowanie profesjonalną ofertą turystyczną, czyli zainteresowanie pobytami w hotelach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Spadło natomiast wykorzystywanie darmowego zakwaterowania u krewnych czy znajomych.

Długi weekend majowy staje się stałym punktem w urlopowym kalendarzu Polaków. W porównaniu z tygodniem poprzedzającym weekend majowy, można odnotować blisko 3 razy więcej wyszukań i rezerwacji hoteli w miastach za granicą. Wzmożone zainteresowanie tym terminem można było zaobserwować już od lutego, co oznacza, że Polacy planują swój wyjazd dużo wcześniej, aby nie przepłacać decydując się na wyjazd w ostatniej chwili.

Osoby planujące wypoczynek poza granicami kraju, najczęściej decydują się na ciepłe kraje.

Co ciekawe, osoby planujące spędzić weekend majowy nie przekraczając granicy, najczęściej poszukiwały informacji o noclegu w Warszawie – hotelu w stolicy poszukiwał co czwarty użytkownik serwisu. Kolejny w klasyfikacji są Kraków (16 proc.) i Zakopane (10 proc.).