Logo Polskiego Radia
Jedynka
Elżbieta Szczerbak 11.02.2011

Wzrosło bezrobocie

Największy wzrost w porównaniu z grudniem 2009 roku, odnotowano w powiecie górowskim na Dolnym Śląsku.
Posłuchaj
  • W Polsce rośnie bezrobocie
Czytaj także

Na lokalnych rynkach pracy, stagnacja. Potwierdzają to analizy mapy powiatowego bezrobocia w Polsce w minionym roku. Sytuacja w poszczególnych powiatach jest bardzo różna. W przeszłości zdarzało się, że w jednym powiecie bezrobocie spadało o 5 pkt proc., a w zupełnie innym miejscu Polski rosło o 6 pkt proc.

Różny poziom stopy bezrobocia w różnych regionach jest konsekwencją różnego poziomu rozwoju przedsiębiorczości w danym regionie, mówi Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP -"jeżeli w danym powiecie pada jakiś duży zakład pracy, to bezrobocie oczywiście rośnie. Co nie znaczy, że będzie rosło dwa powiaty dalej, gdzie być może jakaś inna firma się otworzyła i tym samym zatrudniła pracowników. Tam stopa bezrobocia spada. Globalny wzrost bezrobocia, to jest już ponad 13 proc., jest wynikiem czynników sezonowych. Tutaj nie ma co wpadać w panikę, na pewno do końca roku spadnie. Może nie poniżej 10 proc., jak by chciał rząd, ale na pewno będzie wyraźnie niższe. Natomiast sam wzrost bezrobocia rozkłada się równomiernie, jeśli chodzi o poszczególne regiony kraju."

To wyrównanie różnic, obserwowaliśmy już w 2010 roku. Od kilku miesięcy widać już symptomy ożywnienia gospodarczego, jednak wydaje się, że nie jest ono na tyle silne żeby przyjmować nowe kadry. Firmy czekają na lepsze czasy z decyzjami o przyjmowaniu pracowników i starają się wykorzystywać zapasy, które mają. Zwiększają wydajność, ale nie chcą jeszcze wydawać pieniędzy na zwiększenie zatrudnienia.

Największe problemy z bezrobociem ma powiat szydłowiecki w woj. mazowieckim, który boryka się z tym problemem. Tam co 3 mieszkaniec nie ma pracy.