Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 21.04.2011

Pieniądze dla rolników

Jak co roku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich. W Polsce uprawnionych do ich otrzymania jest około 1,4 tysięcy rolników.
Pieniądze dla rolników Flickr/szul

- Dotychczas wpłynęło około trzystu tysięcy wniosków o płatności bezpośrednie – informował Tomasz Kołodziej, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i dodaje, że nieco go to martwi, gdyż wniosków nie złożyło ponad milion rolników.

Wielu,aby dotrzeć do biura powiatowego Agencji musi odbyć długą drogę. - Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego na czas składania wniosków otwieramy w całej Polsce dodatkowe miejsca, gdzie można złożyć wnioski. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie - tłumaczył prezes.

Wnioski można złożyć także drogą pocztową za pośrednictwem listu poleconego oraz przez Internet. Czasu jest niewiele, bo nabór kończy się do 16 maja.

Do Agencji powinni wybrać się także młodzi rolnicy, zwłaszcza Ci, którzy w zeszłym roku starali się o dofinansowanie w ramach działania "ułatwienie startu młodym rolnikom". - Dzięki decyzji ministra Marka Sawickiego, wszyscy, którzy złożyli wnioski w zeszłym roku mają szanse otrzymać dotację w tym roku – twierdzi Kołodziej.

Wystarczy tylko potwierdzić, że jest się nadal zainteresowanym dotacją i spełnić określone w rozporządzeniu warunki. Pójść i potwierdzić warto, gdyż premia dla młodego rolnika wynosi 75 tys. złotych.

Młodzi rolnicy, którzy nie skorzystali z szansy w zeszłym roku, o pieniądze mogą postarać się w tym, ponieważ Agencja w tym roku wznawia nabór do programu "ułatwienie startu młodym rolnikom". - Już po świętach od 26 kwietnia rozpoczynamy przyjmowanie wniosków - mówi prezes.

Pieniądze sa te same, zmienia się jednak warunki ich przyznawania. W zeszłym roku obowiązywała zasada: kto pierwszy - ten lepszy. W tym roku będzie inaczej. - Będziemy przyjmować wnioski do 24 czerwca, po czym uszeregujemy wszystkie wnioski w rankingu, tak, aby wsparcie było udzielone najlepszym młodym rolnikom – tłumaczy Kołodziej.

W rankingu pod uwagę brane będą: wielkość tworzonego gospodarstwa, wykształcenie młodego rolnika oraz miejsce, gdzie ma powstać gospodarstwo. - Chodzi nam o to, aby wspierać rolników w tych powiatach, gdzie jest najwyższy poziom bezrobocia – wyjaśnia prezes.

Agencja ma do dyspozycji około 500 milionów. - Pieniędzy wystarczy dla ponad 6,5 tysiąca młodych rolników – zapewnia.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Biznes" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.