Logo Polskiego Radia
Dwójka
Marta Grzymkowska 02.02.2016

Plakacista Cieślewicz i życie podzielone na pół

W styczniu minęło 20 lat od śmierci wybitnego grafika Romana Cieślewicza. - Jego życie było podzielone równo na dwie części: 33 lata w Polsce i 33 lata w Paryżu - mówi Zdzisław Schubert, kurator i przyjaciel artysty.

Roman Cieślewicz, urodzony w 1930 roku we Lwowie, w latach 1959-1963 był dyrektorem artystycznym miesięcznika "Ty i ja", do dziś uznawanego za wzór projektowania graficznego. Poza tym stworzył dziesiątki plakatów społecznych, filmowych i teatralnych.

- Cieślewicz miał znakomitą końcówkę polskiego okresu, to było apogeum polskiej szkoły plakatu, tutaj odegrał bardzo ważną rolę, szczególnie serią plakatów dla opery warszawskiej. Przeszedł tam samego siebie, to była eksplozja barokowych form - wspomina Schubert.

W 1963 roku wraz z żoną, rzeźbiarką Aliną Szapocznikow, wyjechał na stałe do Paryża. Tam spędził resztę życia. W latach 60. był szefem artystycznym "Elle", współpracował też z "Vogue". Podczas audycji Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie opowiedział o tajemniczych drzwiach z pracowni Cieślewicza, które z pewnego powodu stały się obiektem kultowym.

***

Temat audycji: "Notatnik Dwójki"

Prowadzi: Dawid Dziedziczak

Goście: Anna Grabowska-Konwent (Muzeum Narodowe w Poznaniu), Zdzisław Schubert (kurator i przyjaciel artysty) oraz Mariusz Knorowski (kustosz Muzeum Plakatu w Wilanowie)

Data emisji: 2.02.2016

Godzina emisji: 13.00

mg/jp