Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 22.05.2013

Autor "Szklanej pogody" o brakującym fragmencie piosenki

Choć sam twierdzi, że w Opolu nie gościł zbyt często, to jego piosenki festiwalowy amfiteatr nucił wielokrotnie. W Jedynce Marek Dutkiewicz przyznał kto jest jego ulubioną aktorką, a także wyrecytował kilka wersów, których nie ma w powszechnie znanej wersji "Szklanej pogody".
Autor tekstów piosenek Marek DutkiewiczAutor tekstów piosenek Marek DutkiewiczPAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Opola Marka Dutkiewicza (Muzyczna Jedynka)
  • Zbigniew Zegler wspomina Festiwal w Opolu w 1983 roku
Czytaj także

Znakomity autor tekstów współpracował z najbardziej znanymi wykonawcami polskiej sceny, a jego autorstwa są m.in.: "Jolka, Jolka, pamiętasz" (Budka Suflera), "Aleja gwiazd" (Zdzisława Sośnicka), "Chodź, pomaluj mój świat" (Dwa Plus Jeden), "Dmuchawce, latawce, wiatr" (Urszula), "Najpiękniejsza w klasie" (Majka Jeżowska), "Podaruj mi trochę słońca" (Bemibek), "Windą do nieba" (Dwa Plus Jeden), "Za ostatni grosz" (Budka Suflera).

Niektóre z pewnością zostaną przypomniane w finale tegorocznego, 50. KFPP, a wszystkie prezentowane w 50-letniej historii opolskiego festiwalu piosenki, przeczytane przez polskich aktorów, znajdą się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

- Dowiedziałem się, że Kasia Kwiatkowska, moja ulubiona aktorka nagrała tekst "Szklanej pogody" w oryginale. W piosence był bowiem fragment refrenu usunięty przez kompozytora Grzegorza Stróżniaka i jeśli chodzi o przebojowość tego utworu, to chyba to drastyczne cięcie chirurgiczne pomogło, a nie zaszkodziło - wyjaśnił w "Muzycznej Jedynce".

W 1983 roku Dutkiewicz za piosenkę "Szklana pogoda" otrzymał II nagrodę na KFPP w Opolu, a tak brzmi brakujący fragment:

"Szklana pogoda, szyby niebieskie od telewizorów,

szklana pogoda, szklanka naciąga bez humoru.

Szczury stadami szur szur schodami,

szachy szachrają szczęścia nie dają

szaleństwo szare żyje na wiarę. Szklana pogoda"

>>> Posłuchaj wspomnień uczestników opolskich festiwali

- Jeden z festiwali był smutny. Byłem wtedy w jury, a podczas festiwalu doszła mnie wieść o śmierci Janusza Kruka, mojego przyjaciela i kompozytora pierwszych przebojów zarówno moich, jak i 2 plus 1. Wielka szkoda, że Janusz nie doczekał tego jubileuszu, że nie jest z nami, nie tworzy - podkreślił.

W rozmowie z Pawłem Sztompke wspominał także Marka Jackowskiego. Jaką anegdotę z krakowskiego spotkania przytoczył? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!