Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 25.03.2014

Legalna kultura - co wolno fryzjerom, szewcom, taksówkarzom

- Różnicujemy, jeśli chodzi o rozumienie korzystania z utworów, dozwolony prywatny użytek od publicznego odtwarzania utworów - powiedziała w radiowej Jedynce radca prawny, dr Katarzyna Błeszyńska. Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Legalna kultura - co wolno fryzjerom, szewcom, taksówkarzomEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Mec. Katarzyna Błeszyńska o prawach autorskich i odtwarzaniu muzyki w miejscach publicznych (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

W "Czterech porach roku" wyjaśniła, że w zakresie osobistego korzystania z utworu w przestrzeni prywatnej mieści się nawet kopiowanie legalnie nabytej płyty w celu podarowania jej komuś bliskiemu. Słuchać radia i odtwarzać muzykę z płyt mogą, bez dodatkowych opłat, także przedsiębiorcy, którym muzyka nie służy do celów marketingowych. Przykładem może być szewc, który większość dnia pracy spędza w samotności.

Jednak już za korzystanie z utworów w restauracji, zakładzie fryzjerskim, supermarkecie lub podczas publicznej imprezy, trzeba płacić, niezależnie od tego czy pochodzą one z płyty, czy z radia. W tym ostatnim przypadku usługodawcy ponoszą koszt podwójny: płacą abonament i stawki za publiczne odtwarzanie. - Przychodzą do mnie obie zainteresowane strony. Twórcy, którzy chcieliby, aby należności były odprowadzane, ale też usługodawcy, którzy pytają dlaczego mają płacić kilku organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi - wyjaśniła dr Katarzyna Błeszyńska.

Na szczęście ma się to zmienić. Jak powiedziała mec. Błeszyńska w tym roku mają wejść w życie nowe przepisy, według których stawki dla artystów wykonawców i dla autorów zostaną ujednolicone.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Wspólna tabela ze stawkami, które będą płacić przedsiębiorcy odtwarzający muzykę oraz filmy w swoich lokalach, została zatwierdzona przez Komisję Prawa Autorskiego (Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego). Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, po uprawomocnieniu się tabeli co najwyżej dwie organizacje będą mogły pobierać opłaty na polu eksploatacji "publiczne odtwarzanie". Jedna z nich powinna reprezentować uprawnionych z tytułu praw autorskich, druga z tytułu praw pokrewnych. Istnieje jednak możliwość, aby w imieniu wszystkich wskazanych wyżej organizacji z konkretnym użytkownikiem umowę będzie zawierał przedstawiciel tylko jednej z nich.

W jaki sposób naliczana jest wielkość opłat w lokalach usługowych? Czego wolno słuchać w biurach i zakładach pracy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz/ag)