Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 05.04.2014

Pierwsza pomoc - nie robiąc nic wyrządzasz krzywdę

- Ludzie boją się udzielania pierwszej pomocy, bo myślą, że źle coś zrobią i zaszkodzą. Jedyna krzywda, jaką robimy dzieje się wtedy, gdy nie robimy nic. Traktujmy poszkodowanych tak, jak sami chcielibyśmy być potraktowani - mówił w Jedynce Tomasz Liber, ratownik medyczny.
Symulacja wypadku drogowego w ramach projektu Ratuj życie organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Motocyklistów.Symulacja wypadku drogowego w ramach projektu "Ratuj życie!" organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Motocyklistów.PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Tomasz Liber, ratownik medyczny o udzielaniu pierwszej pomocy i zawartości apteczki (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Gość "Czterech pór roku" podkreślił, że za udzielenie pomocy w sposób niefachowy nie grozi nam żadna kara. Natomiast za nieudzielenie pomocy grozi kara pozbawienia wolności. Najczęstszym powodem lęku przed udzieleniem pierwszej pomocy jest niewiedza. A to wiedza i umiejętności przede wszystkim, a nie sprzęt, ratują życie. - Przygotujmy się więc do udzielania pierwszej pomocy, a wtedy poradzimy sobie z każdą sytuacją, z apteczką czy bez, zawsze nasza reakcja będzie prawidłowa - powiedział Tomasz Liber .

Z doświadczenia ratowników prowadzących kursy pierwszej pomocy wynika, że najczęściej ludzie nie umieją postępować w sytuacji zagrożenia życia lub wypadku, bo "nie chcą wiedzieć". - Gdyby ktoś chciał, to poszedłby na jakiekolwiek szkolenie i nauczył się pierwszej pomocy - uważa ratownik.

WOŚP uczy udzielania pierwszej pomocy dzieci ze szkół podstawowych >>>

Tomasz Liber radził, by w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku samochodowego najpierw zabezpieczyć pojazd przed przemieszczeniem oraz oświetlić i oznaczyć miejsce wypadku. - Później skupmy się na sprawdzeniu czy poszkodowany oddycha i udrożnieniu dróg oddechowych. Jeżeli nie ma potrzeby, nie wyciągajmy rannych z samochodu - powiedział. Po sprawdzeniu stanu rannych wzywamy pomoc.

Ratownik medyczny opowiedział dokładnie jak przeprowadzić resuscytację i wyjaśnił w jakich sytuacjach nie trzeba wykonywać wdechów, a jedynie prowadzić uciskanie klatki piersiowej. - A jeśli w miejscu wypadku gromadzą się inne osoby warto konkretnie wskazać, co mają robić - dodał.

Tomasz Liber dodał, że jednym z podstawowych błędów osób, które udzielają pomocy jest brak myślenia o własnym bezpieczeństwie. - Załóżmy rękawiczki, bo nie wiemy na co choruje poszkodowany. Apteczka powinna być w każdym samochodzie. Nie może w niej zabraknąć kamizelki ostrzegawczej, koca termicznego, maseczki do sztucznego oddychania, opatrunków, chemicznego światła, które działa jak latarka i oświetla miejsce wypadku - podkreślił.

Dlaczego nie warto polegać na tanich apteczkach dostępnych w supermarkecie? Jaki jest koszt podstawowego szkolenia z udzielania pierwszej pomocy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(asz, gs)