Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 06.04.2014

Biuro Informacji Kredytowej - w tej bazie danych warto się znaleźć

- BIK działa na zasadzie wzajemności. Banki mogą korzystać z informacji tu zgromadzonych, ale same też są zobowiązane do przekazywania nam pełnej informacji o swoich kredytobiorcach - mówił w Jedynce Maciej Duszczyk, dyrektor Departamentu Rynku Bankowego Biura Informacji Kredytowej.
Biuro Informacji Kredytowej - w tej bazie danych warto się znaleźćGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Maciej Duszczyk o działalności Biura Informacji Kredytowej (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

BIK udostępnia historię kredytową poszczególnych kredytobiorców ze szczególnym uwzględnieniem dwóch ostatnich lat. - To taka nieodległa przeszłość, która może w jakiś sposób mieć wpływ na to, jakim jesteśmy kredytobiorcą i może dawać bankom wyznacznik tego, jak będziemy spłacać kredyt - tłumaczył w "Czterech porach roku" Maciej Duszczyk.

Do bazy danych Biura Informacji Kredytowej trafia każdy klient banku i coraz więcej klientów innych instytucji finansowych. - Wszystkie banki, które posiadają ofertę kredytów dla klientów indywidualnych współpracują z BIK. Są to zarówno banki komercyjne, banki spółdzielcze oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Ostatnio do współpracy z nami przystępują również firmy pożyczkowe i leasingowe - wymieniał dyrektor Departamentu Rynku Bankowego BIK.

Jak przekonywał Maciej Duszczyk, znalezienie się w bazie danych BIK jest również w interesie kredytobiorcy. - Jeśli ktoś bierze kredyt i spłaca go zgodnie z warunkami umowy, a takich kredytobiorców jest w Polsce 90 procent, to działa to na korzyść takiej osoby, bo buduje ona w ten sposób swoją pozytywną historię kredytową. W przyszłości pozwoli to jej uzyskać kredyt szybciej, może też na lepszych warunkach, bo bankom zależy na dobrych kredytobiorcach, którzy spłacają swoje kredyty - podkreślał gość Jedynki.

GOSPODARKA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

BIK udostępnia klientom banków usługi, które pozwalają na bieżąco monitorować swoją historię kredytową. Podstawowe informacje można uzyskać nieodpłatnie. - Zgodnie z prawem raz na pół roku każdy kredytobiorca ma prawo zweryfikować swoją historię kredytową i dane, które banki przekazują na jego temat do naszej bazy. Jeśli natomiast ktoś chce np. pozyskać ocenę punktową, na podstawie której bank prognozuje, jak dany klient będzie spłacał swoje zobowiązania przez najbliższy rok, wtedy konieczna jest odpłatność - wyjaśnił Maciej Duszczyk.

Za dodatkową opłatą można również skorzystać z takich usług Biura Informacji Kredytowej, jak "Alert. Twoje kredyty" (powiadomienie o zaległościach) i "Alert. Strażnik kredytu" (powiadomienie o zapytaniach od banku na temat kredytobiorcy).

Rozmawiał Roman Czejarek.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

pg/asz