Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 16.06.2014

Dziecko w podróży. W drogę bez obaw!

Szczyt zachorowań na chorobę lokomocyjną występuje pomiędzy 2 a 14 rokiem życia - powiedział dr Wojciech Feleszko, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gość "Czterech pór roku" radzi co robić, aby podróż upłynęła w miarę spokojnie.
Dziecko w podróży. W drogę bez obawGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dziecko w podróży. W drogę bez obaw! (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

- Tych, którzy siedzą na przednich fotelach ten problem rzadziej dotyczy. Tylne siedzenia do tego bardziej predysponują. Patrzenie na horyzont znacznie zmniejsza dolegliwości. Ważne też jest przyspieszenie samochodu, jeśli jazda jest płynna wówczas te dolegliwości są mniejsze. Jeżeli samochód ma duże przyspieszenie, a kierowca jedzie w sposób szarpiący, to wówczas błędnik może doskwierać i zaczynają się wymioty - zaznaczył gość radiowej Jedynki.

Dr
Dr Wojciech Feleszko fot. PR

Według lekarza, najskuteczniejszym środkiem na chorobę lokomocyjną jest aviomarin. - Lek antyhistaminowy starszej generacji, ale nie ma obostrzeń, jak do innych leków z tej grupy. Zaleca się, żeby wziąć aviomarin pół godziny przed podróżą - powiedział. Dodał, że lek można podawać dzieciom od 2 roku życia. - Co 6 godzin należałoby to powtórzyć, dziecko może być wówczas trochę bardziej senne - zauważył.

 

Z Jedynką zdrowiej >>>

Dr Feleszko radził, aby skompletować małą apteczkę podróżną przed wyjazdem z dzieckiem na wakacje. Co mogłoby się w niej znaleźć? - Plaster, gaza jałowa, małe pojemniki do przepłukiwania oka, sól fizjologiczna, bandaże, nożyczki, woda utleniona, a także leki przeciwgorączkowe dostosowane do wieku dziecka - czopki, syrop czy też tabletki - wyliczył gość Jedynki.

Lekarz zachęcał także do zabrania maści, które łagodzą użądlenia os, czy ukąszenia komara.

Lato sprzyja także udarom i oparzeniom słonecznym. - Zalecany jest krem z filtrem z faktorem 30 czy też 50. Konieczne również jest nakrycie głowy. Gdy jednak pojawią się nudności, wymioty i gorączka, to należy schłodzić organizm i wziąć lek przeciwgorączkowy - radził dr Feleszko.

to/ag