Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 09.03.2020

Koniec użytkowania wieczystego. Nie dostałeś zaświadczenia?

Od 1 stycznia dla 2,5 mln Polaków, właścicieli domów i mieszkań, będących użytkownikami wieczystymi gruntu, przestało istnieć użytkowanie wieczyste. Jednak, aby zostało to potwierdzone w księdze wieczystej, trzeba dokonać opłaty za przekształcenie. Wiele osób tego nie zrobiło, ponieważ nie otrzymało nadal zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie i nie wie, ile wynosi opłata. Czy właściciele mieszkań i domów powinni w związku z tym płacić roczną opłatę za użytkowanie wieczyste? 

- Rekomendujemy, aby w przypadku gdy właściciel gruntu nie otrzymał jeszcze zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie, aby uniknąć konsekwencji finansowych ewentualnego naliczenia odsetek, wnosić opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego i ta opłata z mocy ustawy zostanie zaliczona na poczet należności za przekształcenie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Filip Syrkiewicz, naczelnik wydziału w Departamencie Gospodarki Nieruchomościami w Ministerstwie Rozwoju. 


Czytaj więcej
bloki 1200.jpg
Reforma uwłaszczeniowa. Nikt nie straci prawa do najwyższych bonifikat

Dopóki dana osoba nie dostanie dokumentu potwierdzającego przekształcenie, nie ma pewności, czy rzeczywiście do niego doszło. - Mamy różne stany prawne, różne budynki. Wiele nieruchomości przekształceniu nie uległo - zaznacza Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Co zrobić kiedy zaświadczenie już otrzymaliśmy?

- Z tym zaświadczeniem koniecznie musimy udać się do urzędu po to, aby zgłosić zamiar wniesienia opłaty przekształceniowej w formie jednorazowej, dzięki czemu skorzystamy z bonifikaty - mówi zastępca prezydenta m. st. Warszawy Robert Soszyński. - Potem wnosimy opłatę i z poświadczeniem, że opłata została wniesiona udajemy się do sądów wieczystoksięgowych, aby wyczyścić zapisy w naszej księdze wieczystej - dodaje.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ministerstwo Rozwoju: zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego ważne bez względu na datę

***

Od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności tych gruntów. Ich właściciele mogą przez 20 lat uiszczać na rzecz samorządów lub Skarbu Państwa coroczną opłatę przekształceniową, która odpowiada dotychczasowej za użytkowanie wieczyste, albo zapłacić "z góry" i skorzystać bonifikaty. Jej wysokość jest różna, w przypadku gruntów należących do samorządów szczegóły określają odpowiednie uchwały.

Z najwyższej 99 procentowej bonifikaty, niezależnie od tego, czy grunty należały do samorządu, czy Skarbu Państwa, mogą skorzystać osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji: posiadające Kartę Dużej Rodziny, niepełnosprawne, kombatanci oraz ofiary represji wojennych i okresu powojennego.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena KawaDaniel Wydrych 

Materiał: Izabela Mazurek

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 10.15

Jedynka/IAR/kh