Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 26.03.2012

Źli ludzie nie śpiewają

"Tam idź, gdzie słyszysz śpiew. Tam ludzie serca mają. Źli ludzie wierzaj mi – nigdy nie śpiewają” – pisał Norwid. Coś w tym jest.
Źli ludzie nie śpiewająGlow Images/East News

- Śpiewanie piosenek, melodii i tekstu jest znakomitym sposobem na nawiązywanie więzi emocjonalnej między nowonarodzonymi dziećmi, a najbliższymi osobami - tłumaczy Viola Łabano, prezes Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich”. - Śpiew sprzyja także rozwojowi mózgu – podkreśla gość Jedynki. – Ponieważ różne ośrodki są odpowiedzialne za percepcje melodii i tekstu – wyjaśnia.

Śpiew
Śpiew dobrze wpływa na rozwój dziecka.

Chyba każdemu z nas pod wpływem emocji wyrywa się jakaś melodia, przypomniana piosenka, którą zbyt często urywamy w poczuciu niezręczności. Przypomnijmy sobie, jak to było, gdy jako dzieci cieszyliśmy się piosenkami i tańcami, gdy śpiew był naturalną potrzebą, łączącą się z zabawą i dobrym nastrojem.

Projekt "Śpiewaj mi mamo" chce przywrócić tę radość dorosłym, również tym, którzy sądzą, że śpiewać nie umieją. O akcji animacyjnej i internetowym śpiewniku w "Czterech porach roku" opowiadała Viola Łabano, prezes Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

(mb)