Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Szozda 16.04.2012

Co robić, gdy swędzi skóra

Swędzenia nie można lekceważyć. Czasem to alergia, ale równie dobrze może być objawem nowotworu, choroby wątroby, nerek, czy zatrucia lekami.
KosmetykiKosmetykiwikipedia/O Boticário SPFW
Posłuchaj
  • Co nas swędzi - dr. Tomasz Pniewski

Wraz z rozwojem cywilizacji przypadków świądu jest coraz więcej - mówi w radiowej Jedynce dr Tomasz Pniewski, dermatolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Często nie wiadomo, co powoduje dokuczliwe swędzenie. Dermatolodzy mają jednak swoje metody, by nieprzyjemne i męczące swędzenie złagodzić.

Nie zawsze interwencja lekarza jest potrzebna. Na swędzące miejsce można stosować maści łagodzące i nawilżające dostępne w aptekach. Najważniejsze jednak jest, by skóra była nawilżona. Trzeba pamiętać, że gorąca kąpiel wcale jej nie nawilża, a wręcz odwrotnie. Dlatego powinno się kąpać w wodzie, o temperaturze ludzkiego ciała i pić litr, półtora wody dziennie.

Skóry nie należy też wycierać, ale wysuszać. Tarcie skóry ręcznikiem powowduje mikrourazy, które są przyczyną swędzenia. Jeśli dotyka nas to nieprzyjemnie uczucie, warto zwrócić się do starych sposobów, stosowanych jeszcze przez nasze babcie. Kąpiel w płatkach owsianych, czy nakładanie krochmalu na skórę pomaga. A na pewno nie zaszkodzi.

Jeśli swędzenie nie przechodzi, niezależnie od tego, czy jest wywołane ukąszeniem, czy jakąkolwiek inną przyczyną trzeba pójść do lekarza. Lekarz będzie w stanie ustalić przyczynę i podjąć skuteczne leczenie.

O sposobach zapobiegania i leczenia świądu posłuchasz w rozmowie Wiesława Molaka z dr. Tomaszem Pniewskim.

AS