Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 02.10.2012

Poznaj swojego wroga, zanim zaczniesz z nim walkę

W Polsce jest 9 mln palaczy. Średnia wieku osób, które po raz pierwszy sięgają po papierosa to 17 lat. Tymczasem - według WHO - uzależnienie od palenia to przewlekła i powracająca choroba. Jak zatem skutecznie się z niej wyleczyć?
Czy to zniechęci palaczy? Opakowanie do papierosów w kształcie trumnyCzy to zniechęci palaczy? Opakowanie do papierosów w kształcie trumny www.boredpanda.com

- Mężczyzn palących wciąż jest więcej niż kobiet, ale ta różnica się zmniejsza. Coraz więcej kobiet zaczyna palenie, zwłaszcza tych młodych. Warto też zwrócić uwagę, że coraz więcej dzieci i młodzieży zaczyna palenie - mówiła w Jedynce Anna Kozieł z biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Palacz, który postanowi zerwać z nałogiem, pomocy może szukać w środkach nikotynowej terapii zastępczej (plastry, pastylki) oraz u specjalistów.

- Najpierw staram się dowiedzieć, w jakich okolicznościach ktoś zaczął palić, i co to palenie dla niego oznacza. W ten sposób poznajemy wroga, z którym będziemy walczyć. Następnie pytam się o motywację, żeby potem móc się do tej motywacji odwołać. Motywacja ma bowiem to do siebie, że gdy podejmujemy jakieś działanie, to ona jest na ogół wysoka. Potem jednak, w toku różnych trudności, zaczyna ona spadać - tłumaczyła w "Czterech porach roku" psycholog Magdalena Cedzyńska, kierownik poradni pomocy palącym.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka i jego gości i dowiedz się, dlaczego tak modne ostatnio e-papierosy mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

pg