Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 04.04.2013

Rzecznik UKE: analog odchodzi do lamusa

Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej uważa, że świadomość cyfryzacji w społeczeństwie jest coraz większa i kolejne etapy będą już przechodziły łagodnie.
Rzecznik UKE: analog odchodzi do lamusaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE o procesie cyfryzacji, (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

- Większość osób będzie już gotowa na odbiór telewizji cyfrowej - dodał.

Gość "Czterech pór roku" zwrócił uwagę na problemy dotyczące odbioru sygnału cyfrowego. - Jeśli pojawiają się zakłócenia w odbiorze cyfrowej telewizji należy zawsze to zgłaszać do UKE. W każdym województwie mamy swoją delegaturę. Każdy legalny nadawca sygnału jest chroniony, a wiec jeśli jakiekolwiek urządzenie zakłóca odbiór jego sygnału, wówczas UKE ma obowiązek zlokalizować źródło tych zakłóceń - powiedział.

Jak mówił takie zakłócenia mogą spowodować np. grube ściany w budynkach. - Nawet gęsty las wytłumia sygnał cyfrowy. Na Mazowszu był przypadek, że zakłócenia były spowodowane przez niesprawny silnik elektryczny w piekarni - dodał.

Jacek Strzałkowski powiedział, że proces cyfryzacji wskazuje, że problemem nie jest kwestia dostępności sygnału, a raczej podłączenia urządzenia przez odbiorcę. - Mamy dużo zgłoszeń, dlatego uruchomiliśmy tzw. brygady cyfrowe. Uczniowie szkół technicznych z którymi współpracujemy, jeżdżą z naszymi technikami głównie do osób starszych i pomagają podłączyć dekoder - powiedział.

A dlaczego nie można zostawić równolegle obu sygnałów? Gość Jedynki powołał się na uzgodnienia międzynarodowe, według których wszystkie kraje muszą przejść na sygnał cyfrowy. - Mamy dużo większą jakość sygnału i ilość programów. Zyskujemy też wiele nowych częstotliwości, które do tej pory były zajęte przez stacje analogowe. Dzięki temu możemy np. zapewnić szybki dostęp do internetu - zauważył.

W Polsce wszystkie nadajniki analogowe muszą zgasnąć do końca lipca 2013 roku.

to