Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 17.04.2013

Onkolodzy alarmują: chrypka może być zabójcza

Zatkany nos czy trudności z przełykaniem to tylko na pozór błahe problemy. – Mogą to być niestety objawy bardzo groźnych nowotworów – przestrzega prof. dr hab. Wojciech Golusiński.
Onkolodzy alarmują: chrypka może być zabójczaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Wojciech Golusiński i Henryk Skarżyński o nowotworach szyi i głowy (Cztery pory roku/ Jedynka)
Czytaj także

Z inicjatywy prof. dr hab. n. med. Wojciecha Golusińskiego - Prezesa Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz prof. Henryka Skarżyńskiego - Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Otolaryngologii - rok 2013 został ogłoszony ”Rokiem walki z nowotworami głowy i szyi”. Patronat medialny nad wydarzeniem ma Polskie Radio.
Jak przekonują eksperci, to bardzo ważny temat. Bo nowotwór głowy i szyi jest jednym z sześciu najczęściej występujących nowotworów złośliwych u Polaków. Dotyczy on jamy ustnej, języka, podniebienia, wargi, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, ucha, tarczycy, nosa i zatok przynosowych.
- Skutecznie możemy walczyć z chorobą tylko, jeśli mamy wczesne stadium zaawansowania. Wtedy odsetek przeżyć 5-letnich sięga powyżej 70 procent. Później niestety ten odsetek dramatycznie spada. Dlatego tak ważna jest profilaktyka nowotworów głowy i szyi – mówi prof. Golusiński.
Ekspert podkreśla, że alarmująca jest sytuacja, w której jeden z podstawowych objawów utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie. Te objawy to:

  • bolesne, utrudnione przełykanie,
  • ból gardła, chrypka,
  • ból języka,
  • niegojące się rany w jamie ustnej,
  • białe lub czerwone plamy na błonie śluzowej,
  • obrzęk lub guz na szyi,
  • jednostronne upośledzenie drożności nosa.

Jeśli więc chociaż jeden z objawów, utrzymuje się dłużej niż 21 dni, należy natychmiast udać się do lekarza. - To dolegliwości towarzyszące często banalnym infekcjom, dlatego pacjenci często nic sobie z tego nie robią. Natomiast niestety mogą być również objawami nowotworów, dlatego tak ważne jest, żeby nie leczyć ich w nieskończoność – podkreśla prof. Henryk Skarżyński.

>>> Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl

Dużym niebezpieczeństwem jest długotrwałe używanie łatwo dostępnych leków na gardło. Mogą one maskować objawy, które po dłuższym czasie doprowadzą do bardzo poważnego stanu. Może się wtedy okazać, że nawet chrypka ostatecznie będzie zabójcza, bo będzie objawem nowotworu. Jest też zagrożenie działające w druga stronę: nieleczone zamiany mogą przekształcić się w nowotwór i to bardzo szybko.

Jak w diagnozie może pomóc dentysta, kto jest szczególnie narażony na nowotwory głowy i szyki oraz kiedy powinno zaniepokoić nas uczucie zatkanego ucha? O tym wszystkim można usłyszeć w nagraniu audycji. Zapraszamy. Rozmawiał Roman Czejarek. (ei)

Prof.
Prof. Henryk Skarżyński (L) i prof. Wojciech Golusiński