Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 09.05.2013

Karmienie piersią. To się naprawdę opłaca!

- Żaden sztuczny pokarm nie zastąpi kobiecego mleka. To biologiczny fenomen, nie tylko substancja odżywcza. Jak pięknie mówił Janusz Korczak, to biała krew - powiedziała w Jedynce Magdalena Nehring–Gugulska, lekarz pediatra
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Na pytanie, jak długo powinno się karmić dziecko piersią, Magdalena Nehring–Gugulska przytoczyła stanowisko trzech renomowanych instytucji: Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiej Akademii Pediatrii i Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

- Wszystkie te najmędrsze głowy są zgodne, że okres wyłącznego karmienia piersią powinien trwać 6 miesięcy. Później, w okresie wprowadzania innych wartościowych pokarmów, to karmienie powinno być kontynuowane jako tzw. osłona karmienia piersią przez minimum 2-3 miesiące. Prowadzi to do tego, że programujemy zdrowie i szlaki metaboliczne w sposób bardzo prawidłowy - tłumaczyła autorka poradnika "Warto karmić piersią" i certyfikowany konsultant laktacyjny.

Wśród korzyści płynących z karmienia piersią na pierwszy plan wysuwają się te związane ze zdrowiem dziecka. - Substancje odżywcze w mleku matki są w takiej proporcji i w takim rodzaju, jaki jest najbardziej potrzebny w tym okresie intensywnego rozwoju noworodka, a później niemowlęcia. To, czego nie znajdziemy w żadnej mieszance, to cały zestaw substancji wspomagających ten niedojrzały organizm, przede wszystkim immunologicznie. Dzieci karmione piersią rzadziej mają biegunki infekcyjne, choroby układu oddechowego i układu moczowego - mówiła Magdalena Nehring-Gugulska.

To jednak nie koniec zalet. - Dzieci karmione piersią mają lepszy rozwój poznawczy, a w wielu grupach wykazano, że mają również wyższy iloraz inteligencji i lepiej się uczą. Jest to związane z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi - dodała ekspertka.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka z Magdaleną Nehring–Gugulską.

pg