Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 18.06.2013

Wakacje za granicą. Sprawdź, zanim wyjedziesz

- Oprócz walizki trzeba spakować swoją głowę - mówi w Jedynce o zagranicznych wyjazdach Polaków Aleksandra Krystek z departamentu konsularnego MSZ.
Wakacje za granicą. Sprawdź, zanim wyjedzieszsxc.hu

Chodzi o to, by pozbierać wszystkie informacje, które mogą się przydać i zapobiec sytuacjom kryzysowym, by sprawdzić do jakiego kraju jedziemy, czy jest tam bezpiecznie, czy na stronie internetowej MSZ jest jakieś ostrzeżenie. Warto też zajrzeć do poradnika "Polak za granicą", w którym są opisy wszystkich krajów świata. Są tam też informacje, jak się zachować w życiu codziennym, jakie są zwyczaje kulturowe i religijne. - Sytuacja trudna może trafić się wszędzie - przestrzega Aleksandra Krystek.
Przed wyjazdem wskazane jest zrobienie kopii paszportu. Będzie pomocna, gdy np. po zgubieniu oryginału trzeba będzie zgłosić się do konsula, by wyrobić nowy dokument. Przyspieszy to wszelkie formalności. Warto też pamiętać, że w niektórych krajach, nasze dowody osobiste będą honorowane. - Pozwolą przekroczyć granicę, ale gdy np. trzeba pójść do banku, to warto mieć paszport - dodaje Krystek.

Warto też mieć numer telefonu do placówki konsularnej RP w danym kraju. Można go znaleźć na stronach internetowych MSZ. - Nasz telefon zostanie odebrany nawet w nocy. Dyżuruje przy nim polski konsul - zapewniła Krystek.
Krystek przyznała, że polscy turyści dosyć często zgłaszają się po pomoc konsularną. Należy to zrobić np. gdy zgubimy dokumenty. W takiej sytuacji wymóg osobistego stawiennictwa o konsula jest bezwzględny. Dostaniemy zastępczy dokument. Jego wyrobienie jest możliwe nawet w ciągu godziny. Konsul może też udzielić pomocy finansowej, tzw. gwarantowanej, czyli zwrotnej.

Również w sytuacji, gdy trafimy za granicą do aresztu lub więzienia, to zawsze możemy żądać kontaktu z konsulem. - W pierwszej kolejności zadba o to, żeby obywatel RP nie był gorzej traktowany niż obywatel państwa w którym przebywa. Może zawiadomić o aresztowaniu rodzinę w kraju. Może pomóc w zdobyciu informacji o powodach zatrzymania i przewidywanej karze, może dostarczyć listę adwokatów - wylicza Krystek.

Wyjazd za granicę możemy też zgłosić w systemie e-konsulat. Dzięki temu placówka konsularna będzie wiedziała, że na jej terenie są obywatele RP. Wystarczy podać dane osobowe i numer telefonu kontaktowego, który mamy przy sobie. Nie ma znaczenia, czy jest to wyjazd zorganizowany, czy podróż na własną rękę. Zawsze warto się zarejestrować.
Jeżeli trudna sytuacja dotknie nas w kraju, gdzie nie ma polskiego konsulatu, to możemy zgłosić się do przedstawicielstwa innego państwa UE. Również oni nam pomogą.

Z Aleksandrą Krystek z departamentu konsularnego MSZ rozmawiał Roman Czejarek

tj