Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 12.01.2010

Czyste powietrze dzięki roślinom

Powietrze w pomieszczeniach może być niekiedy nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz...

Jakość powietrza w domach, biurach i innych pomieszczeniach budzi obawy, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, których mieszkańcy często spędzają ponad 90 procent czasu nie wychodząc z budynków. Tymczasem badania wykazały, że powietrze w pomieszczeniach może być niekiedy nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. O szczegółach Kamil Olak:

Pospolite rośliny doniczkowe mogą oczyszczać powietrze w pomieszczeniach.

Dr Jan Tonecki z SGGW w Warszawie: - Pozytywny wpływ dotyczy przede wszystkim emitowaniu, w wyniku fotosyntezy, tlenu do środowiska i podwyższaniu wilgotności powietrza w mieszkaniu.

Potwierdza to Aleksandra Szyndler zajmująca się promowaniem roślin w miejscu pracy, ale dodaje, że rewelacyjnych efektów nie należy się spodziewać.

Aleksandra Szyndler: - Może nie jest to odczuwalne bezpośrednio, że powietrze jest czyste, ale faktycznie powietrze jest prawie wolne od toksyn.

Rośliny mogą wspierać proces oczyszczania powietrza.

Dr Jan Tonecki: - Proszę sobie nie wyobrażać, że jednak roślina będzie w stanie zbyt dużą ilość toksyn z pomieszczenia oczyścić. Są badania, które potwierdzają, że minimalne ilości tych niebezpiecznych substancji ze środowiska rośliny są w stanie zgromadzić.

Dotyczy to przede wszystkim trzech groźnych dla środowiska substancji, które wydzielają farby, lakiery, kleje, materiały budowlane czy nawet woda z kraju.

Aleksandra Szyndler: - Trichloroetylen, benzen i formaldehyd – to są główne toksyny, emitowane do powietrza w budynku przez rzeczy, o których się nawet nie myśli: wykładziny, kopiarki, klej do mebli.

Rośliny jednak są w stanie oczyścić powietrze z wszechobecnego CO2.

Aleksandra Szyndler: - Rośliny, dzięki temu, że przeprowadzają fotosyntezę, odbierają CO2 z powietrza i oddają tlen, także z dobrze utrzymanych roślin sa same korzyści. Podaje się 1 roślinę na 10 m2.

Badania wykazały, że powietrze w pomieszczeniach może być 12 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz.

Dr Jan Tonecki: - To jest oczyszczacz powietrza, środowiska. Ta funkcja roślin ozdobnych jest godna polecenia.

Obecność roślin w pomieszczeniach wpływa korzystnie nie tylko na środowisko, ale także na człowieka.

Aleksandra Szyndler: - Bóle głowy, gardła, suchość w gardle, kaszel; zaobserwowano redukcję skarg na te objawy, nawet 45% zmniejszenie dolegliwości bólu głowy dzięki zastosowaniu roślin.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w skali całego świata zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniach może być odpowiedzialne za ponad 1,5 mln zgonów rocznie.