Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 09.03.2010

Ekologiczny park biznesowy

Obiekt będzie pierwszym w Polsce „zielonym" zespołem biurowców, spełniającym wszystkie istotne kryteria ekologiczne...

W Warszawie powstanie ekologiczny park biznesowy. Obiekt będzie pierwszym w Polsce „zielonym" zespołem biurowców, spełniającym wszystkie istotne kryteria ekologiczne. Oprócz głównej funkcji biurowej łączyć będzie funkcje hotelowo-konferencyjne oraz handlowo-usługowe. Co ciekawe, działka na której stanie, zostanie zabudowana jedynie w 40 procentach. Resztę będzie stanowiła roślinność.
Kamil Olak dotarł do projektów tego nowatorskiego kompleksu, który zostanie wybudowany na stołecznym Rakowcu:

Leszek Chorzewski z JSK Architekci: - Kiedy projektuje się całe fragmenty miast, to o ekologii trzeba pamiętać. Nowoczesna architektura nie może zapominać o ekologii i musi szanować pewien stan tego miejsca, w którym powstaje. W większości są to budynki biurowe, które należą do najwyższej klasy A.

Zbigniew Pszczulny – projektant: - To jest zabudowa biurowa w parku, najważniejsze jest zachowanie atmosfery parku, tzn. mała intensywność zabudowy, zachowanie korytarzy przewietrzających, schowanie wszystkich miejsc parkingowych pod ziemię tak, żeby użytkownik tego kompleksu miał wrażenie, że jest w parku, otoczony przez zieleń, w której stoją budynki biurowe.

Włodzimierz Bolecki z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: - Każdy budynek coś emituje z siebie, w każdym budynku są rozmaite odpady, każdy budynek coś bierze ze środowiska i potem musi to wszystko wrócić. Chodzi m.in. o takie rzeczy jak oszczędność światła, energii, prowadzenie rozmaitych czujników, które będą samoczynnie wyłączać niepotrzebne zużywanie energii.

Leszek Chorzewski: - Nowoczesne systemy kontrolują nas jako użytkowników i reagują na zachowanie osób przebywających w budynku.

Zbigniew Pszczulny: - Bardzo proste chwyty, ale pozwalają nam obejść się bardziej odpowiedzialnie ze zużyciem energii naszej planety, a tej energii nie starczy nam na bardzo długo, bo badania mówią, że w najbliższych 30-60 latach się skończy. Teraz się musimy nad tym zastanawiać, bo te budynki będą istniały co najmniej 30-60 lat.

Leszek Chorzewski: - Nie zdarzy się np. sytuacja, w której ktoś wychodzi z firmy, zapomina zgasić światło i przez całą noc cała elewacja świeci, albo całe piętro, wszystkie biura – to jest ogromne marnotrawstwo, gospodarka wodą w takim obiekcie jest bardzo istotna, więc wszystkie nowoczesne urządzenia, np. łazienkowe, które będą dozowały wodę, łącznie ze spłuczkami, które w sposób ekologiczny wykorzystują wodę i nie dopuszczają do marnowania.

Zbigniew Pszczulny: - W Warszawie większość nowo powstałych budynków nie ma osłon przeciwsłonecznych zewnętrznych, tzn. wpuszcza się ciepło najpierw do budynku, a potem chłodzi. Można to zrobić inaczej, jeśli są osłony to nie wpuszczają ciepła do budynku. Staraliśmy się przekonać naszych inwestorów do zrobienia osłon zewnętrznych, co jest standardem w większości krajów europejskich. Przez to zużycie energii jest dużo mniejsze.