Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 25.10.2010

Uratowanie motyla niepylaka apollo

To sukces na miarę europejską.
Niepylak apollo (Parnassius apollo)Niepylak apollo (Parnassius apollo)Wikipedia, lic.CC/RobertK
Posłuchaj
  • Uratowanie motyla niepylaka apollo

To sukces na miarę europejską! Pieniński Park Narodowy po wieloletnich działaniach ochronnych uratował ginący gatunek motyla niepylaka apollo. To największy motyl dzienny w Polsce, wpisany do europejskiej czerwonej księgi gatunków ginących i zagrożonych wymarciem. O sukcesie naukowców Ewa Szkurłat rozmawiała z doktorem Pawłem Adamskim z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie:

Dr Paweł Adamski: - Program restytucji niepylaka Apollo rozpoczął się w 1992 roku w sytuacji, gdy ta populacja pienińska była zagrożona wyginięciem, ponieważ było tylko 30 osobników.

Bogusław Kozik - Pieniński Park Narodowy: - To była ostatnia chwila, żeby podjąć działania dla zachowania tego gatunku. Sam program rozpoczął się w 1991 roku z inicjatywy prof. Witkowskiego, została założona hodowla, której celem było namnażanie osobników. Były przygotowane stanowiska dla tego gatunku, południowe otwarte stoki, murawy kserotermiczne; konieczne było odkrzaczanie dawnych stanowisk.

Dr Paweł Adamski: - Zdecydowano się włączyć do hodowli osobniki ze Słowacji, ponieważ powstawały deformacje i defekty na skutek krzyżowania się osobników w małej grupie. Istniało prawdopodobieństwo krzyżowania się krewniaków.

Bogusław Kozik: - Niepylaka apollo sprowadzamy na historyczne stanowiska, na których on kiedyś występował. Kiedyś było 20-30 motyli, teraz jest w Pieninach kilkaset osobników.

Dr Paweł Adamski: - Od 2000 roku populacja jest już stabilna, bezpieczna. W przypadku bezkręgowców jest to jedyny przeprowadzony program w Polsce, jeden z niewielu w Europie. Co roku jest to 600-1000 osobników niepylaka w Pieninach.


22.10.10 r./ 16:49/ 2'55