Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 20.06.2020

Wystartowało "Lato z Radiem"! Program 1 w Kampinoskim Parku Narodowym

Na antenie radiowej Jedynki znów zabrzmiała radosna "Polka Dziadek", niezmiennie, od blisko 50 lat, sygnalizująca początek wakacji i kultowej audycji "Lato z Radiem". W audycji opowiedzieliśmy o najcenniejszym pod względem przyrodniczym miejscu na Mazowszu - Kampinoskim Parku Narodowym. 
Posłuchaj
  • Jedynka w Kampinoskim Parku Narodowym - cz. 1 (Lato z Radiem)
  • Jedynka w Kampinoskim Parku Narodowym - cz. 2 (Lato z Radiem)
  • Jedynka w Kampinoskim Parku Narodowym - cz. 3 (Lato z Radiem)
Czytaj także

Pierwszą w tym roku, legendarną audycję "Lato z Radiem" poprowadzili: z warszawskiego studia programu 1 Polskiego Radia Roman Czejarek oraz z Kampinosu - Marta Januszewska, która zabrała słuchaczy na wakacyjną wycieczkę po Muzeum Puszczy Kampinoskiej. 

Radiowa Jedynka w Kampinoskim Parku Narodowym

- Wszystkie parki narodowe są wyjątkowe, ale Kampinoski Park Narodowy jest najbardziej wyjątkowy wśród tych wyjątkowych - powiedział dyrektor KPN Mirosław Markowski.

Kampinoski Park Narodowy - jak opowiedział Maciej Szajowski - edukator, fotograf, przewodnik - został utworzony 16 stycznia 1959 roku dzięki staraniom Jadwigi i Romana Kobendzów. Położony jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą, tuż przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy.

Powierzchnia parku wynosi 38 544,33 ha, z czego 72,40 ha przypada na Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach (woj. łódzkie). Wokół parku rozciąga się strefa ochronna o areale 37 756 ha. W granicach parku znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej.

Kampinoski Park Narodowy jest jedną z najważniejszych ostoi fauny niżu polskiego. Szacuje się, że może tutaj występować połowa, czyli ok. 16,5 tys., rodzimych gatunków zwierząt. Największym z 50 gatunków ssaków jest łoś, będący symbolem KPN.

- Łoś zniknął z terenu Puszczy Kampinowskiej na początku XIX wieku z powodu działalności człowieka. Dzięki determinacji dawnych leśników i naukowców zwierzę to wróciło tutaj. Łoś to symbol zwycięstwa, udanej reintrodukcji. Obecnie na terenie parku żyje ponad 400 osobników - podkreśliła Beata Bąk, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Granicy.

Jak odróżnić byka od klępy? Co to są łopaty? To wyjaśnił dr Adam Olszewski, kierownik Stacji Monitoringu Przyrodniczego "Kampinos".

Ze względu na wartości przyrodnicze oraz znaczenie społeczne w 2000 roku Kampinoski Park Narodowy wraz ze strefą ochronną został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery pod nazwą "Puszcza Kampinoska".

Odwiedzający park - jak wskazała Katarzyna Mikrut, specjalistka ds. udostępniania KPN - mają do dyspozycji m.in. 350 km szlaków turystycznych pieszych, 200-kilometrowy szlak rowerowy, trasy konne i kilkanaście polan wypoczynkowych.

Jak powinniśmy się zachowywać w Kampinoskim Parku Narodowym? Zasadami podzieliła się ze Słuchaczami Programu 1 Polskiego Radia edukatorka Dorota Matuszyk.

Co ma wspólnego wojsko z Kampinosem? I jak w tej historii znalazł się nietoperz? Na te pytania odpowiedział dr Karol Kram, pracownik naukowy KPN. Dlaczego warto chronić bagna? O tym opowiedziała z kolei geolog, hydrolog Anna Andrzejewska. 

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin!

Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski będzie można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Trasa podróży szlakiem Turystycznej Listy Przebojów PL będzie liczyć kilkadziesiąt miejsc w całej Polsce. W kolejnych dniach i tygodniach dziennikarze odwiedzą atrakcje znajdujące się m.in. w Solcu Kujawskim, Liwie, Kowarach, Lublinie, Władzinie, Bukownie i Łodzi.

Lato z Radiem  
. 

ans/kk