Logo Polskiego Radia
Jedynka
Daniel Szablewski 19.08.2020

"Lato z Radiem" na Kurpiach. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie

W tym miejscu nasycenie artystami ludowymi jest większe niż zawartość cukru w cukrze. Każda z pań wycina, haftuje, śpiewa lub rymuje, a każda uliczka tej wsi ozdobiona jest drewnianymi rzeźbami. "Lato z Radiem" odwiedziło Kadzidło na Kurpiach.
Posłuchaj
  • "Lato z Radiem" na Kurpiach. Cz. 1. (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" na Kurpiach. Cz. 2. (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" na Kurpiach. Cz. 3. (Jedynka)
Czytaj także

Nazwa wsi Kadzidło związana jest z wydobywaniem i obrabianiem bursztynu, ale nie pochodzi od stosowania go w kościołach jako kadzidła. Dawni Kurpie nie pozbywali się opiłków pozostałych z obróbki bursztynu, ale wrzucali je do ogniska. Z opiłków wydobywał się dym o specyficznym zapachu. Z tego powodu nazywano ich "kadzidlakami". A skąd wzięła się nazwa Kurpie?

- Od butów, które były robione z łyka. Były jeszcze uzupełniane sznurkami - tłumaczy Wiesława Bogdańska z regionalnej izby kurpiowskiej.

Pracują całymi rodzinami

Kurpie to nie tylko tradycyjne wielkie palmy wielkanocne z Łysych, ale także miodobranie, charakterystyczne ludowe stroje kobiece z wysokimi czarnymi czepcami zwanymi "czółkami", Puszcza Biała i Zielona, wijące się rzeki Szkwa, Pisa, Orzyc i Omulew oraz ludność początkowo zwana "puszczakami". W tym miejscu wszystko mieni się kolorami i smakami.

- Może dlatego nam się chce, że robimy to po prostu w domach całymi rodzinami. Przechodzi to z pokolenia na pokolenie - mówi Ewa Zdunek z Centrum Kultury Kurpiowskiej.

Kurpiowska gwara

Kurpie wyróżniają się także tamtejszą gwarą. Często, gdzie się tylko da, dodawana jest litera "s". - To już jest nasza kurpiowska mowa. Wzięta od dawna od naszych pradziadków. Teraz ją kultywujemy i patrzymy jak to kiedyś ludzie ze sobą gadali - opowiada Krystyna Łaszczyk.

Region charakteryzuje się też bardzo smacznym jedzeniem, m.in. fafernuchami, smalczykiem, tradycyjną kurpiowską zupą z marchwi i kapusty. Furorę robią też rejbaki, czyli tarte ziemniaki. Na Kurpiach wszystko smakuje inaczej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań, obejrzenia materiałów wideo, a także na profile radiowej Jedynki i "Lata z Radiem" na Facebooku.

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze Jedynki wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w kraju. To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależy od Słuchaczy biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL!

TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.


. .
***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadziła: Daniel Wydrych 

Reporter w terenie: Małgorzata Raducha

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS